Адвокатура підготувала зауваження щодо проєкту 9266, яким впроваджуватимуться електронні аграрні розписки

Середнім та малим аграрним господарствам слід готуватися до важкої та тривалої боротьби на виживання. Адже глобальні фінансові ринки отримують потужний інструмент прямого впливу на аграрний ринок держави.

Комітет НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права проаналізував проект «Про електронні аграрні розписки» (реєстр. №9266 від 02.05.2023), який Верховна Рада нещодавно ухвалила за основу.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Документом пропонується перетворити звичну для ринку аграрну розписку в електронний цінний папір.

Проект розроблявся з метою запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва, який,  базуючись на перевагах аграрних розписок, що функціонують відповідно до Закону «Про аграрні розписки», дозволив би використовувати переваги ринків капіталу, депозитарної системи України, забезпечив би залучення коштів у сільське господарство з іноземних ринків через кореспондентські відносини Центрального депозитарію цінних паперів. Це, на думку суб’єктів законодавчої ініціативи, має покращити доступ виробників сільськогосподарської продукції до виробничих ресурсів та фінансування.

У НААУ зауважили, що законопроектом фактично створюється окремий правовий інститут для вже існуючого виду цінних паперів (електронні аграрні розписки). І, за задумом нардепів, аграрні розписки вже як цінні папери просто вилучаються зі сфери регулювання профільного Закону «Про аграрні розписки».

Натомість запроваджуються безпрецедентні засоби правового регулювання обігу новостворених цінних паперів та гарантій. Вони  суттєво відрізняються як від засобів, передбачених для обігу стандартних цінних паперів, так і від обігу чинних аграрних розписок. Відрізняються настільки, що знадобилися, з одного боку, концептуальні зміни до законодавства про цінні папери, а з іншого – повне виведення електронних аграрних розписок за межі правового регулювання відповідного профільного законодавства.

Ухвалення закону у редакції його проекту матиме наслідком паралельне існування інститутів аграрних розписок як товаророзпорядчих документів та як електронних цінних паперів, застерігають у Комітеті НААУ. Рівень плутанини при виборі механізмів кредитування сектору та інвестування в сільськогосподарське виробництво суттєво зросте. Крім того, за умови збереження редакції законопроекту, що запропонована, кредитори та інвестори наполягатимуть саме на електронних аграрних розписках. Це призведе до фактичної ліквідації інституту стандартних товаророзпорядчих аграрних розписок – моделі, яка добре прижилася  на нашому ринку.

А от пріоритетне унормування  по суті експериментальної законодавчої моделі, яка не пройшла випробування мирним часом і вільним ринком, в умовах повномасштабної  військової агресії та воєнного стану, окупації, зневоднення, замінування та забруднення  значних за обсягом територій країни, негарантованого енергопостачання через зруйнування відповідної інфраструктури,  проблем із збутом вирощеної продукції  несе значні непрогнозовані  ризики, які  є невід’ємною частиною будь-якого складного експерименту в неналежних умовах. 

Тож, роблять висновок у Комітеті НААУ, проект Закону №9266 доцільно повернути в профільне законодавче поле, доопрацювати його з урахуванням зауважень до концептуально тотожного законопроекту №2805 від 24.01.2020  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок».

Ці та інші зауваження і пропозиції направлені до Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.