Адвокатура вважає недоцільним запровадження додаткової кримінальної відповідальності за порушення термінів повернення до України в умовах воєнного стану

20 квітня 2022 року у Верховній Раді України було зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо окремих питань оптимізації функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану (реєстр. № 7303).

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Метою прийняття законопроєкту є запровадження кримінальної відповідальності для осіб, уповноважених на виконання функцій держави та/або місцевого самоврядування, за порушення термінів повернення або відмову повернення до України в період воєнного стану.

Здійснивши правовий аналіз законопроєкту № 7303, профільний Комітет з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування НААУ дійшов висновку, що відсутність більшої частини з перелічених у законопроєкті осіб на території України не має впливу на здійснення функцій місцевого самоврядування та не перешкоджає організації діяльності відповідних органів, установ, у тому числі у дистанційному режимі. Крім того, масове повернення посадовців місцевого самоврядування та усіх юридичних осіб комунальної форми власності, що сьогодні знайшли прихисток за межами України, під загрозою притягнення до кримінальної відповідальності за тяжкий злочин поставить перед державою нові гуманітарні виклики та потребуватиме значних витрат з державного бюджету.

На думку НААУ, запровадження додаткової, крім дисциплінарної, відповідальності для посадових осіб місцевого самоврядування та комунальних юридичних осіб, а особливо кримінальної відповідальності за вчинення тяжкого злочину є надмірним і не сприятиме досягненню поставлених цілей.

У зв’язку із цим НААУ рекомендує допрацювати проєкт Закону № 7303 з урахуванням поданих Комітету з питань правоохоронної діяльності ВРУ зауважень і пропозицій.