Адвокатура Закарпаття – єдина, монолітна, консолідована: голова ради адвокатів Закарпатської області Фазекош

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Закарпатської області Олексія Фазекоша.

Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів регіону?

Звичайно, я навіть зараз покажу Вам. (Знаходить на youtube відео: звернення до путіна у перший день війни. Відео називається «путін, іди на х…й». ) У перші часи війни я записав звернення, воно завершується такими словами: «Нас мають надихати слова лицарів-захисників Мукачевського замку: Іти стояти з мечом і Богом. У нас є власні сили, ми стоїмо з мечом і Богом. Путіну ми скажемо від усієї України щиро й відверто – «Іди на х…й із української землі! Ми неодмінно переможемо, ми вистоїмо. Слава Україні! Смерть її ворогам!»

Це дуже емоційне відео, але давайте повернемося до питання, що Ви зробили у першу чергу?

Спочатку я подумав., що це якийсь дурний жарт. Я пострадянська людина, для мене радянський союз, це дитинство, я не думав, що станеться таке лихо і росія піде на нас війною. Потім я це переосмислив, та вирішив збирати раду адвокатів Закарпатської області. Наша рада першою в Україні заявила про свою позицію категоричного неприйняття агресії. Я виступив, були звернення. Але це вже через день-два. Перший день був – “усвідомлення”.

А які Ви рішення прийняли на першому засіданні ради адвокатів регіону після початку війни?

Засудити російську агресію, закликати адвокатську спільноту відстоювати національні інтереси України. Ми зайняли явну проукраїнську позицію. Це була найперша рада адвокатів в Україні, яка прийняла таке рішення.

А багато ваших колег із Закарпаття зараз зі зброєю в руках воюють?

Воюють. Микола Леміш воює, секретар кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Закарпатської області. Роман Бухтіяров був учасником війни. Я називаю лише кілька прізвищ, але їх набагато більше. Є наші адвокати на фронті. Надавали ми допомогу Закарпатському батальйону, там є два юристи. 130 тисяч гривень органи адвокатського самоврядування надали матеріальну допомогу. Для невеликої області це не так і мало.

А родинам тих колег, що пішли воювати, у Вас є можливість надавати допомогу?

У нас працює при раді адвокатів Закарпатської області центр надання психологічної, інформаційної та іншої допомоги військовослужбовцям.

А як працює зараз рада адвокатів Закарпаття, в умовах воєнного стану?

У нас зараз новий офіс у Мукачево, ми постійно приймаємо адвокатів, надаємо консультації, у нас працюють три працівника, які обслуговують реєстр. Тобто рада адвокатів працює у звичайному режимі.

А багато ваших колег із постраждалих областей України знайшли собі на Закарпатті тимчасовий притулок?

Розумієте, це складне питання, бо спочатку був великий наплив, адвокати з родинами приїжджали, потім від’їжджали, потім знову почали повертатися. Але людей, я думаю до 100 є у Мукачево

А вони звертаються до ради адвокатів за допомогою?

Так, безперечно. Деякі стали у нас на облік у Закарпатті.

А матеріально Ви можете допомагати у таких випадках?

Я Вам скажу прямо, по статуту (професійна – ред.) організація не дуже може надавати фінансову допомогу, але ми знаходимо можливості, спонсорів якихось. Ми надаємо допомогу.

Перше наше інтерв’ю було із Ганною Лазарчук, яка є головою опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. А з Вашого регіону ніхто не входить до опікунської ради?

Ганна Лазарчук – це дуже хороша людина, дуже хороший адвокат. І вона робить велику справу, займаючись допомогою. Із нашого регіону ніхто не входить. Ми далеченько знаходимося. Ми маємо постійний хороший контакт з головою Національної асоціації адвокатів Лідією Павлівною Ізовітовою. Із Головою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Сергієм Вилковим, заступником Голови НААУ Валентином Гвоздієм. Тобто ми майже щоденно спілкуємося, і ми підтримуємо Національну асоціацію, а вона по мірі можливостей допомагає нам. І методологічно, і консультативно.

Закарпаття – хороший і стабільний регіон. З моїх слів пішло вже як аксіома: Адвокатура Закарпаття єдина, монолітна, консолідована. У нас немає конфліктів із Національною асоціацією, чи з іншими регіонами. Ми вважаємо, що справа у нас одна – це захист законів, прав та інтересів громадян. І адвокатура є бастіоном демократії, і тому ми маємо бути єдиними, тим більше у такий період.

Чого на Вашу думку, не вистачає адвокатурі України для ще більшої підтримки своїх колег?

Заслуга Лідії Павлівни Ізовітової, що вона змогла зробити таку модель, яка намагається бути самодостатньою та ефективною. Головне, що б мало бути у адвокатському самоуправлінні, крім професійного рівня, це незалежність, максимальна незалежність. Це має бути незалежний інститут на якого не чинить тиск не держава, ні правоохоронні органи, ні інші органи державного управління. Там де є сильна адвокатура, там є сильна держава, бо побудова будь-якого демократичного суспільства неможливо без такої сильної інституції, як адвокатура.