Банкрутство компанії Фірташа: чи захистить український суд права німецького банку?

Низький рівень довіри до української судової влади завжди був одним із головних стоп-факторів для іноземних інвесторів. Наразі до України прикута ще більш пильна увага, адже для післявоєнного відновлення планується залучати інвестиції із-за кордону. Тому потенційним інвесторам важливо розуміти: чи захистить національний суд їх права та інтереси? Чи безпечно інвестувати в Україну зараз і чи планувати такі інвестиції на майбутнє?

Для відповідей на означені питання лакмусовим папірцем можуть стати справи іноземних компаній в українських судах. Наразі одна з таких справ розглядається у Господарському суді м. Києва.

Мова йде про резонансну справу № 910/2423/23 за заявою німецької глобальної фінансової компанії та одного з найбільших банків Федеративної Республіки Німеччина – Коммерцбанк Акцієнгезельшафт (найменування німецькою – Commerzbank Aktiengesellschaft) про банкрутство української компанії – Приватного акціонерного товариства «Юкрейніан Кемікал Продактс».

Українська компанія, більш відома під колишньою назвою Закрите акціонерне товариство «Кримський титан», пов’язана з олігархом Дмитром Фірташем, адже входить до його титанового бізнесу Group DF.

Протягом 2008-2011 років німецьким Коммерцбанк надав українській компанії Фірташа кредит під будівництво заводу на суму більше 31 мільйона євро. Більш того, кредит було застраховано німецьким державним страховим агентством, тому питання стосується фактично виконання українським боржником зобов’язання перед державою Німеччина.

Звернення Коммерцбанк до українського суду у 2023 році стало реакцією на тривале невиконання українською компанією «Юкрейніан Кемікал Продактс» своїх зобов’язань за кредитними договорами, а саме неповернення коштів на суму близько 17 мільйонів євро.

Наразі громадськість спостерігає за перебігом справи про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Юкрейніан Кемікал Продактс» та очікує на відкриття судом провадження у справі про банкрутство. Варто зазначити, що справа знаходиться на розгляді у судді Івченка А.М., у провадженні якого перебуває багато гучних справ про банкрутство, а інтереси боржника представляє АО «Юридична фірма «Ілляшев та Партнери». Остання відома тим, що у березні 2023 року НАБУ вручило керівнику цього адвокатського об’єднання підозру у розтраті понад 18 млн грн коштів держпідприємства «Антонов» та складанні завідомо неправдивих офіційних документів.

Нагадаємо, що Advokat Post вже писав про неодноразове подання ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс” позовів до Шевченківського районного суду та намагання заборонити Коммерцбанку вчиняти дії, спрямовані на стягнення заборгованості. Тому є всі ознаки того, що українська компанія Фірташа намагається ухилитись від виконання своїх зобов’язань за кредитними договорами.

Очевидно, що перераховані «обтяжуючі» обставини викликають ще більший резонанс серед суспільства та закордонних партнерів.

Чим зумовлений суспільний інтерес?

Судова справа знаходиться під пильним громадським контролем, оскільки в умовах, коли Україна бореться за свою незалежність та європейські цінності і отримує допомогу іноземних партнерів, належна увага повинна також приділятись захисту іноземних інвестицій.

Зазначимо також, що інтерес громадськості до діяльності Дмитра Фірташа та пов’язаних з ним компаній посилився ще з моменту застосування у 2021 році щодо олігарха та однієї з його компаній санкцій Ради національної безпеки та оборони України. Як зазначав на той момент секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов, застосування санкцій було зумовлено участю Дмитра Фірташа у титановому бізнесі. Зокрема, йшлось про постачання сировини на військові підприємства російської федерації.

Крім того, нещодавно чималий резонанс у суспільстві спричинило вручення підозри колишньому голові Фонду державного майна України Дмитру Сенниченку, який за даними НАБУ, підозрюється в організації злочинного угрупування, що протягом 2019 – 2021 років заволоділо понад 500 млн гривень коштів держпідприємств, серед яких одне з найбільших у світі виробників титанової сировини Акціонерне товариство «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». При цьому, за даними журналістських розслідувань, Дмитро Фірташ, ймовірно, був причетний до корупційних домовленостей навколо Акціонерного товариства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», за якими за посередництвом чеської компанії титанова сировина доправлялась до титанового заводу Дмитра Фірташа в окупованому Криму.

У світлі вищевикладеного, вказані факти безперечно впливають на інвестиційний потенціал України та репутацію України на міжнародній арені, і лише належний захист прав інвесторів, забезпечення прозорості та законності у діях бізнесу, судової системи та інших органів державної влади, дозволить підтримувати довіру суспільства та міжнародних партнерів до нашої держави.

Як підсумок

Ситуація навколо Приватного акціонерного товариства «Юкрейніан Кемікал Продактс» і його заборгованості перед німецьким банком, безумовно потребує посиленої уваги суспільства, з огляду на важливість підтримання стабільності економічного середовища в країні.

Журналісти нашого видання уважно слідкуватимуть за перебігом розгляду судової справи № 910/2423/23, і сподіватимемось на належне здійснення захисту прав іноземного кредитора судовою системою України.