Боротьба за незалежність. Рада адвокатів визначила, як захищатися від утисків ВАКС і НАБУ

5 серпня відбулося термінове засідання Ради адвокатів України, під час якого обговорювалися питання порушення прав адвокатів. Учасники засідання констатували, що адвокати зазнають тиску з боку представників практично всіх гілок влади: законодавчої, судової, правоохоронних органів. AdvokatPost розповідає яким чином адвокатська спільнота реагуватиме на утиски.

Наступ на незалежність української адвокатури

Відкриваючи засідання, голова Ради адвокатів України Лідія Ізовітова наголосила, що зараз склалася безпрецедентна ситуація і адвокатська спільнота стикнулася з величезними викликами. «Надзвичайні події, які сьогодні відбуваються навколо адвокатури, навколо прав адвокатів, змусили терміново зібрати сьогоднішнє засідання. Ви вже мабуть чули, що навіть свої, адвокати, які були з нами багато років, а тепер стали народними депутатами, кажуть, що потрібно адвокатуру позбавити незалежності, що нас потрібно реформувати», – зазначила вона.

Так Лідія Ізовітова відреагувала на ініціативу голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрія Костіна ввести до складу кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури діючих суддів, або суддів у відставці. Він обґрунтовує цю пропозицією тим, що адвокати входять до дисциплінарних органів суддів і прокурорів, тож має бути і відповідне представництво в КДК.

Але член РАУ від Хмельницької області Оксана Каденко пояснила, що така постановка питання – це відверта маніпуляція громадською думкою. Бо адвокатські об’єднання є незалежними від держави, а в дисциплінарних органах суддів і прокурорів адвокати виконують функцію громадського контролю.

Вона провела аналогію з громадськими і наглядовими радами при різних органах влади: до них входять представники громадських організацій, але ніколи нікому не спаде на думку вимагати, щоб представники держави увійшли в склад цих громадських організацій.

«Має місце маніпуляція громадською думкою, яка вкрай небезпечно може закінчитися. Державні інституції, державні органи мають бути відкриті перед суспільством. Це – засада будь якої сучасної правової держави. Але аж ніяк не навпаки. Тобто шановний Андрій Костін підмінив поняття», – зазначила вона.

Лідія Ізовітова додала, що пропозиція нардепа – це не якесь ноу-хау, запропонована ним система формування КДК схожа з тою, що діяла в Україні до 2012 року. Але її скасували при ухвалені нового закону про адвокатуру в 2012 році, враховуючи зобов’язання України перед Радою Європи з розбудови незалежного інституту адвокатури.

«Тобто позиція Костіна – це крок назад, це – ретроспектива і невиконання міжнародних зобов’язань, яка взяла на себе Україна, вступаючи до Ради Європи», – наголосила вона.

РАУ вирішила звернутися до Президента, Голови Верховної Ради, парламентських комітетів і міжнародних інституцій і привернути їхню увагу до намагань змінити курс України на забезпечення незалежності адвокатури.

Клієнтів адвокатів хочуть залишити без захисту

Не менше занепокоєння в адвокатів викликає системне порушення прав адвокатів і їхнє кримінальне переслідування з боку правоохоронних органів. Ці проблеми обговорили на прикладах проваджень відносно адвокатів Володимира Богатиря і Ростислава Кравця.

Генеральна прокуратура і Державне бюро розслідувань систематично відмовляються визнавати повноваження захисників Володимира Богатиря, цинічно ігноруючи навіть судові рішення.

«Розігрується певний сценарій, який може бути шкідливим для кожного з нас. Розігрується цей сценарій Генеральною прокуратурою і ДБР. Він полягає в дуже простій речі: не визнати права захисника. Ви приходите з ордером… а орган досудового слідства ваших повноважень захисника не визнає. Все, ваш клієнт залишається без захисту», – обурилася Лідія Ізовітова.

Секретар РАУ Ігор Колесников зазначив, що у справі Богатиря є і інша проблема, яка вже також стає систематичною: «На сьогодні ми маємо системний підхід з боку усіх державних органів, зокрема, Генеральної прокуратури, яка навмисно створює ситуації, коли не виконуються рішення судів, які тим чи іншим чином торкаються інтересів адвокатів, чи самої адвокатури».

Таким чином, на його думку, державні органи намагаються переконати суспільство, що саме адвокати винні в усіх виникаючих проблемах, а крім того – закріпити посили про те, що вони, начебто, некоректно поводяться, погано захищають інтереси клієнтів і зловживають правами усіх інших учасників процесу.

Ще один аспект переслідувань адвокатів проявляється у провадженні стосовно Ростислава Кравця, якого звинувачують в тому, що він вчинив кримінальне правопорушення… складаючи позовні заяви в інтересах свого клієнта. Через позовні заяви він, за версією слідства, намагався захопити владу.

За словами голови Комітету захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності Ганни Боряк, таким чином сторона обвинувачення реалізує схему тиску на адвокатів, розроблену Національним антикорупційним бюро. «Сторона обвинувачення каже, що адвокат, який надає правову допомогу клієнту ототожнюється умислом. Тобто якщо умисел клієнта є злочинним, то й умисел адвоката, який надає допомогу, є злочинним», – розповіла вона.

Таким чином правоохоронні органи намагаються виправдати прослуховування адвокатів, порушення адвокатської таємниці і інших прав захисників.

Щоб протидіяти таким утискам, РАУ вирішила звернутися до Генерального прокурора, Ради суддів, Вищої ради правосуддя, а також до Генеральної асамблеї ООН щодо порушення прав адвокатів у зв’язку з невиконанням рішень судів, неприпустимості ототожнення адвокатів з клієнтами і недопущення втручання в професійні права адвокатів.

Окремо РАУ розробить роз’яснення статті 23 закону «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» в частині ототожнення адвоката з клієнтом, щоб роз’яснити, що такі дії є грубим порушенням законодавства і гарантій роботи адвокатів.

«Кодекс» імені ВАКС

Величезне занепокоєння в захисників викликає ставлення з боку суддів Вищого антикорупційного суду. На суддів ВАКС в РАУ поскаржилися більше 10 адвокатів, які стикаються з порушеннями практично на кожному засіданні.

«Проблема в тому, що Вищий антикорупційний суд почав придумувати свій «кодекс» і глобально порушує права адвокатів на захист. Це вже дійшло до такого ступеню, що фактично вигадуються норми права, яких не існує», – розповів адвокат Ігор Черезов.

Він навів кричущий приклад, коли суддя постановив, щоб у засіданнях «безперервно брав участь призначений захисник з системи безоплатної правової допомоги, незалежно від участі в судових засіданнях захисників, обраних обвинуваченим».

Судді ВАКС систематично безпідставно змінюють порядок дослідження доказів, зупиняють адвокатів, коли вони хочуть заявити клопотання, чи висловитися по суті справи, забороняють залучати перекладачів на засідання.

«В нашому випадку дійшло до того, що фактично обвинувачені були ЗМУШЕНІ відмовитись від захисників, послуги яких вони оплачували. Це сталося після того, як суддя сказав: якщо захисники подають багато клопотань – це узгоджена позиція з обвинуваченими, а це веде до того, що вони порушують КПК і порушують процес. Тому, якщо захисники не припинять подавати клопотання – буде розглядатись питання про зміну запобіжного заходу», – розповів Черезов.

Ганна Боряк навела ще один обурливий приклад, коли в судовому рішенні сторону захисту було названо «недобросовісною стороною». За її словами, в ВАКС фактично існує політика, спрямована на усунення адвокатів від захисту їхніх клієнтів і обрання «зручних» для себе захисників з системи БПД. Таку практику починають переймати і інші суди.

«Суд, втручаючись у адвокатську діяльність, вказує адвокату які йому заяви робити, які заяви – не робити, у який момент виступати у справі на захист інтересів клієнта, у який момент – не виступати. І якщо адвокат не йде на змову з судом проти інтересів клієнта то суд тоді погрожує клієнту обрати міру запобіжного заходу», – наголосила вона.

Лідія Ізовітова підкреслила, що судді ВАКС своїми діями порушують Конституцію, яка передбачає право на правову допомогу, дискримінують обвинувачених і дискредитують адвокатів в очах їхніх клієнтів.

Голова комітету НААУ з питань безоплатної правової допомоги Олександр Дроздов додав, що судді ВАКС порушують і статтю 17 Європейської конвенції з прав людини в якій вказано, що учасники конвенції не мають права обмежувати основоположні права людини.

Враховуючи всі ці порушення, РАУ вирішила направити звернення до міжнародних інституцій, державних органів влади і органів суддівського врядування України зі скаргами на суддів ВАКС.

Українські адвокати будуть захищати себе в Європі

Свої пропозиції щодо захисту прав української адвокатури в міжнародних організаціях висловив адвокат і почесний член Парламентської асамблеї Ради Європи Георгій Логвинський. Він також, як адвокат, разом з колегами стикався з утисками і переслідуваннями з боку НАБУ та САП і захистити свої права зміг лише в Європейському суді з прав людини.

У липні ЄСПЛ відхилив клопотання українських правоохоронців про зняття імунітету з Логвінського. «Суд фактично визнав, що в Україні існують переслідування адвокатів з метою, яка протирічить правосуддю. ЄСПЛ констатував, що дії, які були зафіксовані вже є системними для України, бо на адвокатів та прослуховували їх», – зазначив він.

Щоб захистити незалежність української адвокатури, Логвінський запропонував підняти питання порушення прав адвокатів в Україні в резолюції ПАРЄ. «Наприклад, заступник голови юридичного комітету ПАРЄ після того, як почув про всі ці історії, навіть подав пропозицію застосувати санкції проти України за порушення прав адвокатів. Ми не повинні зупинятися, щоб держава відчувала, що можуть бути наслідки», – наголосив він.

Також Логвінський запропонував провести онлайн-засідання з головою юридичного комітету ПАРЄ, віце-президетом ПАРЄ, щоб європейські партнери пояснили українським правоохоронцям наслідки невиконання вимог ЄСПЛ. Він вважає доцільним звернутися і до комісара з прав людини Ради Європи та Генерального секретаря Ради Європи і повідомити їх про проблеми, з якими стикаються українські адвокати.