Чому в Україні не виконуються судові рішення? Офіс Омбудсмана та представники адвокатури обговорили ключові проблеми

В Україні проблема виконання судових рішень є однією із ключових у сфері правосуддя. Стосується вона як численних випадків повного ігнорування, так і неналежного виконання судових рішень органами, що повинні це забезпечувати.

В Офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл «Проблемні питання невиконання судових рішень в Україні та шляхи подолання» за участю працівників секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини, Міністерства юстиції, суддів Верховного Суду, приватних виконавців, адвокатів, громадських організацій.

Національну асоціацію адвокатів України на заході представляли голова Комітету з питань примусового виконання рішень Олександр Черних та голова Комітету з питань господарського права і процесу Ганна Осетинська.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Учасники круглого столу, зокрема, обговорили основні питання стягнення коштів з державних органів, процедурні складнощі виконання рішень у немайнових спорах та у справах з поновлення на роботі.

О.Черних звернув увагу на те, що Україна посідає третє місце за кількістю звернень до ЄСПЛ, що говорить про негативний стан виконання судових рішень. На його думку, основними проблемами є:

  • – невиконання рішень самою державою через недостатнє фінансування видатків державного бюджету;
  • – відсутність дієвих механізмів судового контролю за виконанням судових рішень;
  • – формальність відповідальності за невиконання судових рішень, фактичне невиконання слідчими органами своїх функцій при розслідуванні кримінальних справ;
  • – нечіткість норм законодавства, затримка у розробленні та впровадженні необхідних змін до нормативно-правових актів.

Г.Осетинська звернула увагу на необхідність покращення виконання стану судових рішень в Україні, як частину євроінтеграційного процесу, відзначила, що НААУ бере участь у розробленні законопроектів у цій галузі, що адвокатська спільнота відкрита до діалогу з іншими стейкхолдерами процесу реформ, а також запропонувала напрацювати єдиний підхід до вирішення проблемного питання, зокрема створити робочу групу з представників учасників круглого столу.

Представники НААУ наголосили на тому, що протокольні зустрічі тільки акцентують увагу на проблемі, але її не вирішують. Для вирішення проблеми потрібно діяти в одному напрямі, об’єднавши зусилля з реформування недоліків або законодавчих колізій.