Чи мають право родичі померлої людини відмовитися від проведення розтину? – адвокат Зінаїда Чуприна

Близькі родичі померлого можуть відмовитися від проведення розтину. Проте є випадки, коли проведення розтину є обов’язковим.

Які це випадки – відповіла член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ Зінаїда Чуприна у бюлетені №6 Комітету:

– Питання проведення патологоанатомічного розтину регламентовано наказом МОЗ України від 06.09.2021 №1877 «Про затвердження Порядку патологоанатомічного розтину».

Розтин особи, яка померла ненасильницькою смертю, проводиться лікарем-патологоанатомом з метою встановлення достовірної причини і механізму смерті, остаточного діагнозу захворювання.

Близькі родичі померлого можуть відмовитися від проведення розтину померлого шляхом подання відповідної письмової заяви. Також патологоанатомічний розтин не проводиться, якщо є задокументоване волевиявлення покійного. У випадку відмови від проведення розтину родичі мають бути повідомлені про неможливість проведення експертного аналізу тіла.

Однак слід зазначити, що законодавець визначив випадки, коли проведення розтину тіла є обов’язковим. В обов’язковому порядку розтин проводиться, якщо хворий помер у закладі охорони здоров’я, якщо має місце невстановлений клінічний діагноз і/або незрозумілій причині смерті пацієнта; при інфекційній патології або при підозрі на інфекційне захворювання; при проведенні і в зв’язку з проведенням діагностичних, інструментальних, анестезіологічних, лікувальних заходів та вакцинації; під час або після оперативного втручання; під час або після переливання крові і/або кровозамінників; при підозрі на передозування або на індивідуальну непереносимість лікарських або діагностичних препаратів; від захворювань, які пов’язані з дією шкідливих професійних факторів; смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді; мертвонароджених і померлих новонароджених а також в інших випадках встановлених Законом.

Нормативно-правові акти:

  • • Конституція України.
  • • Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 №2801-XII;
  • • Наказ МОЗ України від 06.09.2021 №1877 «Про затвердження Порядку патологоанатомічного розтину»

***

Бюлетень №6 Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ містить останні новини, огляд змін законодавства, проектів нормативно-правових актів, практики Верховного Суду та наукових публікацій за лютий – травень 2023 р., а також відповіді членів Ради Комітету на запитання адвокатів.