Органи досудового розслідування перебільшують своє право на проведення обшуку: адвокат Леонід Сіваков

Органи досудового розслідування перебільшують своє право на проведення обшуку. Ідуть шляхом якнайшвидшого обшуку в адвоката й вилучення даних, захищених адвокатською таємницею, щоб, мабуть, скоріше розслідувати кримінальне провадження.

Про це заявив адвокат Леонід Сіваков, голова комітету захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області, повідомляє ЮП.

“Ухвали про проведення обшуків є непублічними, ви не знайдете їх в ЄДРСР. Слідчий, мабуть, розповідає прокурору, що в нього є підстави вважати, що в адвоката може бути інформація стосовно певних фактів, обставин, які можуть підтверджувати факт скоєння кримінального правопорушення. Далі вони отримують погодження слідчого судді. У цьому процесі адвокат і близько не бере участі.

Правоохоронні органи роблять постріл без попередження: замість того щоб витребувати необхідну інформацію в осіб, у яких вона може бути, приходять з обшуком до адвоката, в якого така інформація точно є. І в цьому я вбачаю їх певну професійну деформацію.

Ми намагаємося змінювати такі підходи, проводимо роз’яснювальну роботу під час офіційних зустрічей з правоохоронними органами. Наголошуємо, що обшук в адвоката, отримання доступу до інформації, захищеної адвокатською таємницею, — це крайній захід. В адвоката зберігається інформація не лише про особу, щодо якої проводиться конкретне досудове розслідування, але й про інших клієнтів, не кажучи вже про власні напрацювання, — все це захищається адвокатською таємницею.

Таку стратегію і тактику правоохоронних органів треба змінювати, інакше в Україні не буде не лише адвокатської таємниці, але й будь-якої іншої. Треба максимально дбайливо ставитись до права громадян на захист їхньої інформації.

Наразі ж органи досудового розслідування перебільшують своє право на проведення обшуку. Ідуть шляхом якнайшвидшого обшуку в адвоката й вилучення даних, захищених адвокатською таємницею, щоб, мабуть, скоріше розслідувати кримінальне провадження”, – наголошує Сіваков.