Чи можна регламентувати те, що неможливе? – зауваження НААУ щодо особливостей досудового розслідування та судового провадження у проєкті 9579

Верховній Раді пропонують визначити особливості досудового розслідування та судового провадження, здійснення яких унеможливлено внаслідок збройної агресії проти України. Але чи можна регламентувати те, що неможливе?

На внутрішню суперечливість термінології, застосованої в урядовому проекті Закону № 9579 від 07.08.2023 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо забезпечення кримінальних проваджень, здійснення яких унеможливлено внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України», звернули увагу в Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Так, КПК пропонується доповнити новим розділом IX-3 «Особливості досудового розслідування та судового провадження, здійснення яких унеможливлено внаслідок збройної агресії проти України, тимчасової окупації окремих територій України».

Зокрема, нова ст. 638 визначатиме правила зупинення та відновлення досудового розслідування. Нею обчислення строків досудового розслідування визначених КПК, пропонується розпочинати із дня відновлення досудового розслідування (частина 3 ст. 638).

Але ця норма не враховує зміни до ч. 8 ст. 615 КПК, внесені Законом від 23.08.2023  № 3341-IX, звертають увагу у НААУ. Чинна редакція ст. 615 регламентує особливий режим кримінального провадження в умовах воєнного стану, а її частина 8 – обчислення строків:

«8. У кримінальних провадженнях, в яких з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та на дату введення воєнного стану жодній особі не повідомлено про підозру, строк від дати введення воєнного стану до дати його припинення чи скасування не включається до загальних строків, передбачених частиною другою статті 219 цього Кодексу.

У кримінальних провадженнях, в яких відомості про кримінальне правопорушення, за виключенням злочинів, передбачених статтями 437-439 чи частиною першою статті 442 Кримінального кодексу України, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому цією статтею, від дати введення воєнного стану і до дати його припинення чи скасування строк досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру становить тридцять місяців.

Строк досудового розслідування, зазначений в абзаці другому цієї частини, може бути продовжений у порядку та в межах строків, передбачених параграфом 4 глави 24 цього Кодексу».

Також Комітет НААУ звертає увагу, що авторами проекту Закону № 9579 не були враховані доповнення до  розділу XI «Перехідні положення»:

«20-8. Положення абзацу другого частини восьмої статті 615 цього Кодексу поширюються також і на кримінальні провадження, в яких відомості про кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, від дати введення воєнного стану і до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану».

У НААУ роблять висновок, що в проекті Закону № 9579 скоріше йдеться не про початок обрахування строків, а про їх відновлення. Втім це незрозуміло з тексту пропонованої частини 3 ст. 638 КПК. І з наявним формулюванням незрозуміло, як обраховувати строки до відновлення досудового розслідування.

Усі зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу до проекту Закону № 9579 від 07.08.2023 можна переглянути за посиланням.