Давайте ви не будете керувати судом: суддя Бандура обвинуваченому Тандиру, який обурюється у судовому засіданні

Святошинський районний суд міста Києва 3 липня продовжив колишньому судді Олексію Тандиру запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ще на два місяці.

Про це повідомляє Судовий репортер.

Тандира судять за те, що в травні 2023-го в стані алкогольного спʼяніння він за кермом опівночі збив на смерть 22-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка, який чергував на блокпосту.

У суді справи перебуває на етапі допиту свідків, які дають показання у закритому засідання. Але процес просувається не надто жваво.

— Ми протягом більше двох місяців не можемо розпочати засідання по суті, оскільки то захисники не зʼявляються, то зʼявляються, але починають заявляти відводи, — повідомив представник потерпілих Павло Теслюк.

3 липня слухання розпочалося із запізненням більше ніж на годину. Від 9 ранку в суді не було електроенергії. Засідання по Тандиру призначили на 14.30. Адвокати зареєструвалися у журналі відвідувачів, але не стали чекати і поїхали. Через 40 хвилин електропостачання відновилося, проте суд ще понад пів години чекав, щоб захисники повернулися. 

Очікувалося, що 3 липня у закритому процесі допитають двох поліціянтів. Але зʼясувалося, що наступне засідання відбудеться у серпні і до того часу в обвинуваченого закінчиться строк тримання під вартою. Тому розглянули тільки запобіжний захід.

Захисники заперечували, кажучи, що до спливу запобіжного залишається місяць, натякали на бажання судді піти у відпустку і пропонували призначити додаткове засідання. 

— Давайте ви не будете керувати судом. Суд визначив. У суду також інші справи є, графік свій роботи. Ми дату визначили засідання. Ви адвокати самі сказали, що у вас теж не виходило на ті дати, які хотів суд призначити, — відреагував суддя Іван Бандура і зауважив, що якби адвокати прибули раніше, то часу на свідків могло б вистачити.

Адвокат Олег Юрченко заявив відвід судді і клієнт його підтримав.

— Ви забуваєте думку обвинуваченого зʼясувати, — висловив Тандир претензію головуючому. — Кажете піднімай руку чи шо. Та я піднімаю руку і кажу. Мало того, що ви не зʼясували мою думку стосовно розгляду клопотання, бо воно мене безпосередньо стосується, так ще й не реагується на ніякі заперечення сторони захисту.

Суддя Бандура сказав, що повторний відвід має ознаки зловживання правом і тому залишає його без розгляду. Тандир встав і повідомив, що має зауваження до головуючого. Суддя наказав йому сідати, але Тандир відмовлявся і вигукував: «Виженіть мене із залу!».

Зрештою, Тандир стверджував, що його адвокати не отримали клопотання по запобіжному заходу завчасно і не встигли підготуватися. Хоча прокурор повідомляв, що Тандиру він вручив особисто, а його захисникам надіслав копії у месенджери. Відтак суд все ж робив перерву на 20 хвилин, щоб обвинувачений узгодив позицію із захисниками.

Прокурор Михайло Доманіцький озвучив, що є ризики переховування від слідства і суду та впливу на експертів і свідків, більшість із яких не допитані.

Письмові докази ще взагалі не досліджувалися. Представник потерпілих сказав, що є також ризик впливу на потерпілих, які заявили цивільні позови на значну суму.

Водночас захист закидає прокуророві, що він формально підходить до запобіжного заходу і просто дублює зміст своїх клопотань.

— Прокурор повинен уже посилатися на докази, здобуті в ході судового розгляду, які підтверджують вину нашого клієнта. Таких доказів прокурор не назвав. Допитані свідки не надали підтвердження, що наш клієнт порушив правила дорожнього руху, що призвело до загибелі людини. Прокурор уже має право посилатися на кожного свідка і говорити, що свідок підтвердив те і те… Нонсенсом є, що може здійснити тиск на потерпілих. У потерпілих як погода міняються наміри. То нам нічого не треба, то дайте нам 40 мільйонів. Наскільки мені відомо, одна потерпіла за кордоном десь проживає, — говорила адвокат Ірина Бовнегра. 

У тексті клопотання Тандир все ще фігурує як суддя. Адвокат Юрченко передав суду текст рішення Вищої ради правосуддя від 20 червня 2024 року, яким Тандира звільнено з посади судді.

— На сьогодні приблизно десять [суддів] підозрюється або обвинувачуються у тяжчих злочинах, ніж інкримінується мені. І жодного з них у СІЗО станом на сьогодні немає. Хтось під домашнім арештом, хтось під заставою, хтось судочинство навіть здійснює… І стосовно них застава і домашній арешт виявляється дієвий запобіжний захід. Я чимось відрізняюся від інших, так?! Подумайте над цим, будь ласка, бо закон один для всіх, — звернувся Тандир до головуючого судді.

Розгляд справи відновиться у серпні.

Нагадаємо, що 25 травня 2023 року опівночі на Берестейському проспекті у Києві суддя Тандир збив на блокпосту 22-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка, який розставляв на дорозі пластикові загородження за пару хвилин до комендантської години. Хлопець загинув на місці. Тандира ж одразу затримали і в машині знайшли недопиту пляшку віскі. 

Судово-психологічна експертиза підтвердила, що суддя Тандир на момент ДТП перебував у стані алкогольного сп’яніння.

Сьогодні обвинувачений утримується під вартою без визначення застави. Тандир працював суддею Макарівського районного суду Київської області з 2010 року, з 2021-го був головою суду.

У загиблого Бондаренка залишилась дружина і троє дітей. У підготовчому засіданні рідні загиблого заявили цивільний позов на суму 38 мільйонів гривень.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.