Дорікати ВРП розглядом скарг на суддів ВАКС – все одно що скаржитися, що парламент ухвалює закони: Гречківський

Перевірка скарг на дії суддів у межах дисциплінарного провадження – прямий конституційний обов’язок Ради, тому дорікати ВРП розглядом скарг – це все одно що скаржитися, що парламент ухвалює закони.

Про це повідомив Павло Гречківський, член Вищої ради правосуддя в коментарі Юридичній практиці.

Оцінку заяві суддів ВАКС Вища рада правосуддя дала у своєму рішенні від 2 лютого 2021 року, згідно з яким подібні твердження можуть свідчити про бажання суддів цього суду мати якийсь інший статус, ніж мають інші судді. Такі заяви можна вважати спробою вплинути на майбутні рішення ВРП, тому суддям краще від них утримуватися, зазначив він.

Павло Гречківський наголосив, що об’єктивні підстави для подібних заяв відсутні, оскільки, за статистикою, дві третини скарг на суддів ВАКС (102 зі 152), що надійшли до Вищої ради правосуддя, були або відразу повернені заявникам через необґрунтованість, або у відкритті дисциплінарного провадження було відмовлено за результатами перевірки, проведеної членом ВРП. Тільки у трьох випадках (зі 152!) Дисциплінарними палатами прийняті рішення: двох суддів притягнуто до відповідальності із застосуванням найм’якшого з можливих виду стягнення – попередження. В одному випадку взагалі відмовлено у притягненні судді до відповідальності. За словами члена ВРП, близько 40 справ стосовно суддів ВАКС перебувають на вивченні у доповідачів, під час якого вирішується питання про відкриття дисциплінарного провадження або про відмову у його відкритті.

Член ВРП підкреслив, що перевірка скарг на дії суддів у межах дисциплінарного провадження – прямий конституційний обов’язок Ради, тому дорікати ВРП розглядом скарг – це все одно що скаржитися, що парламент ухвалює закони.

«Можливо, судді ВАКС не очікували, що кожна їхня дія буде предметом підвищеної уваги учасників кримінальних проваджень та громадськості. Однак з огляду на специфіку правового статусу підсудних очікувати іншого й не доводилося. Адвокати і прокурори будуть використовувати всі можливості відстояти позицію клієнта перед судом, вишукуючи не тільки слабкі місця у правовій позиції опонентів, а й вади у діях, поведінці і рішеннях суддів. Тому дивуватися, що на суддів ВАКС скаржаться, не варто», – сказав він.

Павло Гречківський звернув увагу, що саме для таких випадків і існує прозора дисциплінарна процедура, внаслідок якої орган суддівського врядування може дати оцінку скарзі, діям судді і прийняти об’єктивне рішення щодо наявності або відсутності дисциплінарного проступку. «У нас немає поділу на суддів ВАКС та суддів інших судів. Для всіх існує єдина процедура. Якщо у провадженні є справи щодо суддів ВАКС, ми, як члени ВРП, зобов’язані їх розглядати. І будемо це робити відповідно до вимог закону», – наголосив він.