Гл. 22 «Повідомлення про підозру» КПК не містить жодних застережень про необхідність залучення захисника при повідомленні особі про підозру

Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександра Яновська розповіла про практику ККС ВС.

Про це повідомляє Судова влада.

«Право на захист – комплексний інститут у межах кримінального процесу, який містить кілька складових. Це взаємовідносини “підозрюваний (обвинувачений, засуджений) – захисник”; забезпечення права на здійснення захисту безпосередньо особою; участь сторони захисту у процесі доказування; обов’язки уповноважених осіб (слідчих прокурорів, слідчих суддів) та органів у гарантуванні права на захист», – зазначила доповідачка.

Що стосується участі захисника під час повідомлення особі про підозру, то, розглянувши одне з кримінальних проваджень, ККС ВС зауважив, що гл. 22 «Повідомлення про підозру» КПК України не містить жодних застережень про необхідність залучення захисника при повідомленні особі про підозру.

Відсутність захисника при врученні особі повідомлення про підозру, якщо обставини кримінального провадження не є такими, що відповідно до вимог ст. 52 КПК України вказують на обов’язкову участь захисника, не є порушенням права особи на захист (постанова ККС ВС від 1 серпня 2022 року у справі № 161/7088/20, провадження № 51-3815км20).