Голова КГС ВС Лариса Рогач розкрила концепцію “книжкового володіння” нерухомим майном щодо речового права

Однією з переваг книжкового володіння є високий рівень правової визначеності як щодо того, хто саме є володільцем майна, так і щодо характеру володіння.

Про це зазначила Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач, повідомляє Судова влада.

Як зауважила суддя, проблематика книжкового володіння нерухомим майном щодо речового права є відносно новою у правозастосуванні. Водночас не тільки в законодавстві України, але і в законодавстві інших країн поняття «володіння» певною мірою має абстрактний характер. В Україні концепція «книжкового володіння» була сформована судовою практикою і полягає в тому, що факт володіння нерухомим майном підтверджується державною реєстрацією права власності на таке майно.

Лариса Рогач також зазначила, що існуючі норми законодавства щодо державної реєстрації прав вимагають їх практичного втілення та застосування у судових рішеннях, а відповідні звичні, усталені концепції потребують розвитку з урахуванням таких новацій.  

Крім того, про динамічний розвиток концепції «книжкового володіння» свідчить і судова практика.

За висновками ВП ВС, володіння рухомими та нерухомими речами відрізняється: якщо для володіння першими важливо встановити факт їх фізичного утримання, то факт володіння другими може підтверджуватися, зокрема, державною реєстрацією права власності на це майно у встановленому законом порядку (п. 43 постанови ВП ВС від 4 липня 2018 року у справі № 653/1096/16-ц).

З урахуванням зазначеної специфіки обороту нерухомого майна володіння ним досягається без його фізичного утримання або зайняття, як це властиво багатьом видам рухомого майна (крім бездокументарних цінних паперів, часток у статутному капіталі ТОВ, інших нематеріальних об’єктів тощо), а державна реєстрація права власності на нерухоме майно підтверджує фактичне володіння ним. Тобто суб’єкт, за яким зареєстроване право власності, визнається фактичним володільцем нерухомого майна. При цьому державна реєстрація права власності на нерухоме майно створює спростовувану презумпцію наявності в суб’єкта і права володіння цим майном (п. 62 постанови ВП ВС від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц).

З визнанням того, що державною реєстрацією права власності на нерухоме майно підтверджується володіння цим майном, у судову практику ввійшла концепція «книжкового володіння» (п. 9.13 постанови ВП ВС від 8 листопада 2023 року у справі № 607/15052/16-ц).

За правовою позицією ВП ВС, тимчасове володіння нерухомими речами може бути підтверджене, зокрема, фактом державної реєстрації такого права на це майно у встановленому порядку. Крім того, судове рішення про задоволення позовних вимог про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння є підставою для внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (постанова ВП ВС від 18 квітня 2023 року у справі № 357/8277/19).

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.