Гучні кримінальні справи на Росії у 2021 році, фігурантами яких були адвокати, слідчі, прокурори

З яких причин у 2021 році опинялися за ґратами представники юридичної професії? Які покарання були призначені судами?

Legal Report вирішив згадати про найбільш резонансні, гучні кримінальні справи минулого року, фігурантами яких стали адвокати, слідчі, прокурори та інші особи з особливим правовим статусом.

Полковник юстиції поставив хабарі від адвокатів на потік

У вересні 2021 року в Новосибірській області було винесено вирок екс-керівнику Заєльцовського міжрайонного слідчого відділу СУ СКР у регіоні полковнику юстиції Юрію Лущенкову. Його визнали винним у трьох епізодах отримання хабарів (ч. 2, ч. 3 та ч. 6 ст. 290 КК РФ), а також у незаконному обігу зброї (ч. 1 ст. 222 КК РФ). А за кілька місяців свій вирок отримав адвокат Колегії адвокатів Новосибірську Олексій Тишкевич. Він був визнаний винним у посередництві у передачі хабара пану Лущенкову.

До речі, передбачуваний спільник та колега Тишкевича — адвокат тієї ж колегії Олег Чижиков — до судового слідства не дожив, померши від ковіду. Лущенков розслідував кримінальну справу щодо нелегального казино. Восени 2019 року до нього звернувся знайомий адвокат Чижиков – старший колега Тишкевича – із привабливою пропозицією: останній попросив ділитися з ним інформацією та доказами у справі на користь двох довірителів. Слідчий погодився, свої «разові» послуги він оцінив у 500 тис. рублів.

Під виглядом вивчення справи Лущенков брав у свого підлеглого документи, копіював найбільш значущі та передавав замовнику. Також ним було виписано дозвіл на візит нотаріуса до СІЗО, де перебував один із фігурантів справи. В результаті було оформлено довіреність, за допомогою якої вдалося реалізувати майно, яке підлягало арешту.

Полковника затримали в офісі адвокатської колегії при отриманні півмільйона рублів, його звинуватили в трьох епізодах. Залізничний районний суд Новосибірська засудив Лущенкова до 6 років колонії суворого режиму зі штрафом у розмірі 2,5 млн. рублів.

Він позбавлений права обіймати посади у правоохоронних органах на 7 років та спеціального звання. Тишкевич за вироком Залізничного районного суду призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі умовно зі штрафом у розмірі дворазової суми хабара. Він також на три роки позбавлений права займатися адвокатською діяльністю. Вирок не набув чинності.

Унікальність шахрайської схеми адвоката визнав навіть Росреєстр

Також у вересні було винесено вирок адвокату з Санкт-Петербурга 46-річному Баграту Маргвелі та його спільнику, жителю Москви 64-річному Малхазу Насарідзе. Вони визнані винними у серії житлових афер зі столичними квартирами (ч. 4 ст. 159 КК РФ). Загалом пан Маргвелі викрав п’ять квартир, що порожніли після смерті одиноких наймачів за договором соціального найму, а також через відсутність спадкоємців у власників.

Варто зазначити: у московському управлінні Росреєстру шахрайську схему, вигадану адвокатом, назвали унікальною. Її родзинкою став віртуозний виняток із процесу оформлення документації департаменту міського майна Москви, якому після смерті власника квартири через відсутність спадкоємців повинна була перейти житлова нерухомість. Ще одна деталь — адвокат уміло підбирав для афер громадян, які зовні дуже схожі на справжніх господарів житла, і переконував їх підписувати документи за справжніх власників. У листопаді 2019 року захисника було затримано, а у квітні 2020 року його адвокатський статус призупинили. Коптевський суд Москви засудив Маргвелі на 8 років колонії загального режиму з позбавленням права займатися адвокатською діяльністю протягом 2,5 року. Насарідзе отримав 6 років колонії загального режиму.

Слідчий МВС підмінив обвинуваченого за «наркотичною» статтею

На початку грудня у Саратовській області було винесено вирок у резонансній справі про заміну обвинуваченого (розслідування перебувало на контролі у центральному апараті СКР). На лаві підсудних опинився колишній слідчий відділу поліції № 4 у складі УМВС Росії по Саратову майор юстиції Тахір Гюльахмедов. Його визнали винним у притягненні явно невинного до кримінальної відповідальності, поєднаному з обвинуваченням особи у скоєнні тяжкого злочину (ч. 2 ст. 299 КК РФ), а також у фальсифікації доказів у кримінальній справі про тяжкий злочин (ч. 3 ст. 303 КК РФ) ). Суть того, що сталося в тому, що раніше судимого 26-річного громадянина в червні 2019 року спіймали з наркотиками і в поліції з успіхом видав себе за прийомного сина своєї матері. Справа за статтею про незаконне зберігання наркотичних засобів у великому розмірі була передана у провадження Гюльахмедова. Один із підозрюваних співробітників повідомив майору, що фігурант аж ніяк не та людина, за кого себе видає. Але Гюльахмедов це проігнорував і почав усувати протиріччя в процесуальних документах. У результаті “фальшивому” фігуранту винесли умовний вирок. Кіровський районний суд Саратова засудив Гюльахмедова на 5,5 роки колонії загального режиму.

Нотаріус, який втрутився у корпоративний конфлікт, відбувся штрафом

На початку 2021 року Володимирський обласний суд в апеляційному порядку розглянув кримінальну справу стосовно нотаріуса Петушинського нотаріального округу Дмитра Газюкова, який погорів на участі в рейдерському захопленні бізнесу. У лютому 2019 року підприємець із Пєтушків Віктор Прокудін у ході корпоративного конфлікту вирішив захопити управління у будівельній фірмі, де він володів лише 45%.

Бізнесмен задумав сфальшувати рішення загальних зборів про зміну директора. Їм було внесено заяву про внесення змін до ЄДРЮО, де він вказав себе керівником з правом діяти без довіреності. На його прохання нотаріус Газюков, як встановило слідство, запевнив справжність його підпису не за формою, встановленою щодо підпису представника юрособи та відомостями про її повноваження, а як фізичну особу. На підставі заяви податковий орган вніс зміни до ЄДРЮО. Пізніше нотаріус засвідчив і заяву підприємця про зменшення часток трьох інших співзасновників у статутному капіталі. Пізніше стосовно Прокудіна та Газюкова були порушені кримінальні справи. Нотаріус своєї провини не визнав. Проте у листопаді 2020 року Петушинський районний суд визнав Газюкова винним за ч. 1 ст. 202 КК РФ (зловживання повноваженнями приватними нотаріусами). Йому призначили штраф у вигляді 100 тис. рублів, з позбавленням права займатися нотаріальною діяльністю терміном у 1 рік. Апеляційна та касаційна інстанції не знайшли підстав для скасування вироку.

Прокурор погорів на любові до елітних кросоверів

У березні минулого року у Нижегородській області ухвалили вирок екс-заступнику прокурора регіону Дмитру Жіделєву. Він був визнаний винним у отриманні хабара в особливо великому розмірі (ч. 6 ст. 290 КК РФ). Згідно з матеріалами справи, у 2014–2015 роках Жиделєв, будучи головою прокуратури Дзержинська, був заступником місцевого підприємця. Так, він домігся порушення кримінальної справи про шахрайство щодо контрагентів бізнесмена, а також допомагав йому через поліцію розшукувати втрачений телефон Vertu вартістю 1,2 млн. рублів. Завдяки підтримці прокурора, бізнесмен також зумів уникнути кримінальної відповідальності за спробу зґвалтування. Як винагороду Жиделєв отримав люксові кросовери Range Rover і BMW Х3 загальною вартістю 6,3 млн рублів. Іномарки обачливо оформили на третіх осіб. Жиделєва звільнили з прокуратури за дискредитуючими обставинами, а у квітні 2019 року затримали. Московський районний суд засудив його до 12 років колонії суворого режиму зі штрафом у розмірі 35-кратної суми хабара – 223 млн. рублів. Проте апеляція скасувала вирок. Справу направили на перегляд, а Жиделєва звільнили з-під варти та обрали йому запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд за належну поведінку. У свою чергу Перший КСВ прийшов до висновку, що судом апеляційної інстанції було допущено суттєві порушення кримінально-процесуального закону, які вплинули на результат справи. Апеляційна ухвала була скасована, справу передано на новий розгляд до Нижегородського обласного суду. Для Жиделєва обрали запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

слідчого-педофіла відправили до колонії з третьої спроби

В останній місяць 2021 року Архангельський обласний суд змінив вирок щодо колишнього старшого слідчого слідчого відділу СКР по м. Сєвєродвінську Олексія Сиром’ятникова, якому двічі вдалося уникнути реального терміну за сексуальні домагання до неповнолітніх потерпілих.

Суд першої інстанції спочатку припинив справу із призначенням судового штрафу, а при повторному розгляді ухвалив умовний вирок. Як випливає з судових даних, у 2018 та 2020 роках Сиром’ятників «загрожував неповнолітнім потерпілим у кримінальних справах поширенням відомостей про їхнє особисте життя», а потім і вимагав від них сексуальних стосунків. До правоохоронців звернулися батьки дівчинки-підлітка, яка постраждала від велелюбного слідчого у 2020 році.

Останньому були пред’явлені звинувачення у статевих зносинах та інших діях сексуального характеру з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку, примушення до дій сексуального характеру, а також у двох епізодах зловживання посадовими повноваженнями (ч. 2 ст. 133, ч. 1 ст. 134, 1 ст.285 КК РФ). У грудні 2020 року Сєвєродвінський міський суд припинив кримінальну справу та призначив обвинуваченому судовий штраф у розмірі 60 тис. рублів.

Рішення було оскаржено як прокурором, так і законним представником потерпілого. У березні Архангельський обласний суд надіслав справу на новий розгляд. В результаті повторного розгляду справи в суді першої інстанції фігуранта визнали винним у двох епізодах зловживання посадовими повноваженнями та примушення до дій сексуального характеру шляхом шантажу щодо неповнолітніх (ч. 1 ст. 285, ч. 2 ст. 133 КК РФ). За сукупністю йому призначили 1,5 роки ув’язнення умовно. Прокуратура знову подала апеляційну скаргу.

Архангельський обласний суд дійшов висновку, що умовне покарання не відповідає скоєному і не відповідає принципу справедливості через надмірну м’якість. Вирок було змінено. Колишньому слідчому призначили покарання як позбавлення волі з його реальним відбуттям по кожному злочину. За сукупністю – 4 роки позбавлення волі в колонії-поселенців.