Як ідентифікувати та передати права інтелектуальної власності в ІТ: доповідь віце-президента EYBA Сергія Барбашина

Голова UNBA NextGen, заступник Голови Комітету з інтелектуальної власності НААУ, Віце-президент EYBA Сергій Барбашин взяв участь як спікер в освітньому дні весняної конференції Європейської асоціації молодих адвокатів EYBA 2023.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Адвокат розкрив тему: “Як ідентифікувати та передати права інтелектуальної власності в ІТ”. Під час доповіді з учасниками розглянули, що IT продукт має комплексну структуру та складається з різних складових.  До структури готового продукту можуть входити торговельні марки, патенти, майнові та авторські права тощо. Для систематизації та захисту обʼєктів ІВ потрібно їх правильно ідентифікувати та передати від учасників (розробників, дизайнерів) команди до замовника (роботодавця).

Щоб правильно ідентифікувати об’єкт, важливо зрозуміти з яких елементів він складається. Перелік обʼєктів не є вичерпним та до таких об’єктів можна віднести код, графічні зображення, дизайни, алгоритми, бази даних, сценарії, логіку поведінки тощо. При цьому потрібно звертати увагу на правове регулювання авторського права та можливі особливості певних юрисдикцій.

Спікер порадив задля уникнення непорозумінь більш детально розписувати, які саме права передані. В залежності від виконаних робіт різними членами команди (UX/UI-дизайнер, тестувальник) ідентифікація таких прав може бути різною.

Для зменшення кількості додаткової роботи в договорі можна закріпити, що права ІВ переходять автоматично в момент наступний за створенням. Окрім цього можна додатково закріплювати передачу прав актами, але потрібно враховувати особливості та вимоги юрисдикції в якій знаходиться компанія.

Також, спікер Сергій Барбашин поділився з колегами книгами, статтями та судовою практикою, які варто використовувати у даних справах.

Разом з адвокатом в одній панелі виступив спікером доктор філософії і суддя адміністративного та податкового суду Сінтри (Португалія) Антоніо Мендес Олівейра, який розповів про штучний інтелект і права людини.

Під час виступів тривала жвава дискусія з учасниками конференції.

НААУ активно розвиває міжнародне співробітництво у сфері інтелектуальної власності. Зокрема, представники НААУ відвідали конференцію Web Summit 2022. Проведено воркшоп спільно з Європейською асоціацією молодих адвокатів (EYBA) на тему «Судові процеси у сфері інтелектуальної власності в США», а також міжнародний вебінар у співпраці з Міжнародною асоціацією із захисту інтелектуальної власності (AIPPI) на тему «Відеоігри та інтелектуальна власність в Європі».

Якщо ви також бажаєте розвиватися у даному напрямку, брати участь у міжнародних IP-заходах, просимо звертатися до Комітету з інтелектуальної власності, що діє у складу НААУ.