Які дії не відповідають положенням Тимчасового регламенту надсилання судом електронних документів учасникам судового процесу

27 жовтня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати
Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Служба у справах дітей виконавчого комітету Коростенської міської ради, про усиновлення дитини.

Суд першої інстанції задовольнив заяву про усиновлення ОСОБА_4, вніс зміни до актового запису про народження ОСОБА_4, змінивши її прізвище.

Апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення місцевого суду, визнавши неповажними причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду.

Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду і направив справу до суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження з огляду на таке.

У системі «Електронний суд» ОСОБА_3 подав заяву про розгляд справи за його
відсутності, в якій зазначав про отримання копії позовної заяви, і не заперечував
проти задоволення позову. Він також просив надіслати електронну копію рішення, ухваленого у цій справі, на його поштову скриньку, повне рішення суду надіслати за його поштовою адресою.

Після ухвалення рішення у справі місцевий суд направив одержувачу рішення
про усиновлення на його електронну адресу, а конверт з копією рішення повернувся до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до підпункту 15.14 підпункту 15 пункту 1 розділу XII «Перехідні
положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи суд вручає судові рішення в паперовій формі.

Відповідно до частини п’ятої статті 272 ЦПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення
у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, – у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення – якщо така адреса відсутня.

Днем вручення судового рішення є день вручення судового рішення під розписку; день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового
рішення на офіційну електронну адресу особи; день проставлення у поштовому
повідомленні відмітки про вручення судового рішення (частина шоста статті 272
ЦПК України).

Згідно з пунктами 1, 2 та 6 розділу 2 Тимчасового регламенту надсилання судом
електронних документів учасникам судового процесу, кримінального провадження, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України (далі – ДСУ) від 07 листопада 2016 року No 227 (далі – Тимчасовий регламент), документи можуть буди надіслані користувачеві судом в електронному вигляді лише після реєстрації в Системі. Реєстрація користувача відбувається шляхом заповнення відповідної реєстраційної форми, із зазначенням певних відомостей для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства, після реєстрації в Системі і генерації адреси електронної пошти користувач повинен подати до суду заявку згідно з шаблоном, розміщеним на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

Суд після виготовлення та підписання процесуального документа паралельно з порядком, визначеним процесуальним законодавством, надсилає електронні копії процесуального документа, скріплені електронним цифровим підписом судді (судді-доповідача, головуючого судді), електронною поштою на поштову скриньку учасника судового процесу, кримінального провадження, якщо такий учасник зареєстрований у Системі як користувач (пункт 1 розділу 4 Тимчасового регламенту).

За таких обставин суд першої інстанції був зобов’язаний надіслати судові рішення у паперовій формі рекомендованим листом або електронним листом на офіційну електронну адресу, зареєстровану в Системі, чого зроблено не було.
Докази вручення оскаржуваного рішення ОСОБА_3 в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, апеляційний суд дійшов необґрунтованого висновку, що доставка
судового рішення електронним листом на особисту електронну пошту ОСОБА_3 є врученням такого рішення.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 27 жовтня 2021 року у справі No 279/5407/20 (провадження No 61- 8744св21) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/100704387