Добровільна здача органам влади зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв в розумінні ч. 3 ст. 263 КК означає, що особа має реальну можливість та усвідомлює, що й надалі безперешкодно може зберігати предмети цього злочину, проте за власним бажанням (незалежно від причин та мотивів) здає їх органу влади.
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій
Місцевий суд визнав засудженого винуватим та засудив за ч. 1 ст. 263 КК; частинами 2, 3 ст. 307 КК.
Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.
У касаційних скаргах засуджений та захисник вказували на наявність добровільної передачі засудженим зброї органам влади.
Позиція ККС
Залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.
Обґрунтування позиції ККС
ККС визнав безпідставними зазначені доводи засудженого та його захисника з огляду на таке.
Згідно з наявною у матеріалах заявою засудженого, останній надав добровільну згоду працівникам поліції на проведення огляду квартири, де він мешкає.
За даними протоколу огляду місця події було здійснено невідкладний огляд цієї квартири, виявлено та вилучено такі предмети: один – схожий на пістолет, один – схожий на револьвер, і предмети, схожі на боєприпаси. Надалі ухвалою слідчого судді було надано дозвіл слідчому на проведення огляду приміщення цієї квартири з метою вилучення зброї та боєприпасів.
ККС погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо того, що заява засудженого про надання згоди на огляд квартири є підставою для проникнення до житла за добровільною згодою особи, яка ними володіє, а не добровільною здачею органам влади зброї і бойових припасів у розумінні ч. 3 ст. 263 КК та зазначив, що добровільна здача означає, що особа має реальну можливість та усвідомлює, що і надалі безперешкодно може зберігати предмети цього злочину, проте за власним бажанням (незалежно від причин та мотивів) здає їх органу влади.
За встановленими обставинами, засуджений повідомив орган досудового розслідування про факт зберігання зброї і боєприпасів за умов, коли усвідомив
неможливість і надалі безперешкодно зберігати предмети злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК, оскільки вони неминуче будуть виявлені під час слідчої дії. За таких умов здача предметів злочину не містить підстав для застосування ч. 3 ст. 263 КК.
Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 11.10.2023 у справі №756/15397/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/114292175
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.