Якщо особа захворіла на тяжку хворобу після вчинення злочину, то ця обставина не повинна братися до уваги судом під час вирішення питання про звільнення цієї особи від відбування покарання з випробуванням за ст. 75 КК

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав ОСОБА_7 винуватим та засудив за ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 307 КК. На підставі ст. 70 КК за сукупністю злочинів остаточно визначено покарання засудженому ОСОБА_7 у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців. На підставі ст. 75 КК ОСОБА_7 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 1 рік.

Апеляційний суд скасував цей вирок в частині призначеного ОСОБА_7 покарання та постановив новий, яким на підставі ст. 70 КК за сукупністю злочинів остаточно визначив засудженому ОСОБА_7 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

У касаційній скарзі захисник стверджує, що суд апеляційної інстанції не дав належної оцінки конкретним обставинам справи і даним про особу засудженого та безпідставно скасував вирок місцевого суду в частині застосування положень ст. 75 КК. Зазначає, що апеляційний суд не звернув уваги на те, що ОСОБА_7 відповідно до висновку комісійної експертизи не може відбувати покарання в умовах ізоляції за станом здоров’я.

Позиція ККС: залишено без зміни вирок апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС: ККС вважає безпідставними доводи захисника.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 КК особа, яка після вчинення злочину або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає
відбуванню покарання, може бути звільнена від покарання або від подальшого
його відбування. При вирішенні цього питання суд враховує тяжкість вчиненого
злочину, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 537 КПК передбачено, що під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 КПК, має право вирішувати питання про звільнення від покарання за хворобою.

Апеляційний суд, надаючи оцінку вказаному висновку, правильно зазначив, що захворювання можуть бути підставою для звільнення останнього від подальшого відбування покарання у встановленому законом порядку, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Детальніше з текстом постанови колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 17.01.2023 у справі No 51-515км20 (провадження No 309/3456/18) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/108526631.