Якщо владні управлінські функції не здійснювалися, то такий спір не має ознак адміністративної та належить до юрисдикції господарських судів: суддя ВС Зуєв

Відбувся круглий стіл «Аналіз судової практики щодо застосування ГПК України та вирішення спорів щодо відповідальності за порушення зобов’язань».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Суддя КГС ВС Віталій Зуєв проаналізував судову практику Великої Палати ВС, КГС ВС й об’єднаної палати КГС ВС у господарських спорах щодо відповідальності за порушення зобов’язань і розповів про юрисдикцію таких спорів та про збитки, заподіяні в таких спорах.

Доповідач навів низку правових позицій стосовно таких спорів, викладених у постановах ВС. Зокрема, згідно з постановою ВП ВС від 3 березня 2020 року у справі № 904/94/19 у разі якщо вимоги про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів виникли за прямою нормою закону, головні розпорядники державних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб’єкти владних повноважень, а як боржники в зобов’язальних господарських правовідносинах. З урахуванням положень ст. 21 КАС України та ст. 20 ГПК України такі правовідносини не є публічно-правовими, а тому спір має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Водночас у постанові ВП ВС від 13 листопада 2019 року у справі № 922/3095/18 зазначено, що якщо між сторонами у справі владні управлінські функції не здійснювалися, то такий спір не має установлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та належить до юрисдикції господарських судів.

Крім того, у постанові ВП ВС від 25 лютого 2020 року у справі № 916/385/19 вказано, що вирішення питання про юрисдикційність спору за участю ФОП залежить від того, чи виступає фізична особа як сторона у спірних правовідносинах суб’єктом господарювання та чи є ці правовідносини господарськими.