Європейська Бізнес Асоціація і GOLAW представили результати Судового індексу

Відбувся експертний захід «Судовий процес в Україні: що потрібно знати бізнесу?», під час якого були представлені висновки Судового індексу 2020 і в якому взяли участь представники бізнесу, адвокатської спільноти, Вищої ради правосуддя і суддівського корпусу.

Судовий індекс – це експертне дослідження, яке проводиться вже восьмий рік серед топ-менеджерів компаній та юристів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.

Головним партнером дослідження цьогоріч була юридична фірма GOLAW. Мета Судового індексу – постійний моніторинг та своєчасне виявлення проблемних аспектів у взаємовідносинах між бізнесом та судовою гілкою влади.

У 2020 році інтегральний показник індексу зріс до 2,50 балів за 5-ти бальною шкалою. У попередньому періоді інтегральне значення індексу складало 2,45 балів. В цілому оцінки роботи судової системи з боку бізнесу п’ять років поспіль є майже незмінним.

Рівень довіри до судової системи з боку керівників компаній склав 1,82 балів за результатами 2020 року (1,98 у попередньому періоді). На оцінку директорів, яка завжди має більш емоційне забарвлення, ніж оцінка юристів, у 2020 році могли вплинути як складнощі з реорганізацією роботи системи внаслідок пандемії коронавірусу, так і негативний резонанс стосовно низки гучних судових кейсів серед медіа та суспільства.

Інші складники індексу отримали вищу оцінку. Дещо зросла оцінка неупередженості судової системи зі сторони експертної спільноти – 2,69 балів (2,55 у 2019 році), а традиційно найкраще бізнес оцінив фактори організації та діяльності судової системи, середня оцінка яких склала 2,98 балів (2,83 у минулій хвилі опитування).

Найкраще експерти оцінюють доступність судових рішень, кваліфікацію та професіоналізм суддів, доступність судового захисту, а найгірше – строки прийняття судових рішень. До факторів негативного впливу на довіру до судової гілки влади експерти відносять, перш за все, корупцію, занадто високу завантаженість судів, що позначається на якості судового розгляду, а також довготривалість розгляду справ та підготовки рішень.

Найвищу оцінку від професійної спільноти отримали господарські суди – 2,59 балів з 5-ти можливих. На другому місці загальні суди – 2,47 балів, і на третьому – адміністративні з оцінкою 2,42 балів.

Валентин Гвоздій, керуючий партнер GOLAW, адвокат: «Ми сьогодні оцінюємо те, що відбувалося в судовій системі в останні декілька років, як кроки які призвели до суттєвих трансформаційних змін. Ми дуже сподіваємося, що діюча влада не збавить темпів, а навпаки зробить все необхідне для того, щоб судову владу укріпити».

Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації: «2020 рік став справжнім випробуванням для роботи всієї судової системи. До традиційних проблем додалися наслідки пандемії, які тільки посилили наявні слабкі місця, зокрема у частині строків розгляду справ та підготовки рішень. Тоді як професійна спільнота з більшим розумінням поставилася до викликів минулого року, настрої директорів компаній виявилися більш драматичними на тлі поточної ситуації та відсутності зрушень в бік впровадження судової реформи».

Довідково:

Судовий Індекс – дослідження, яке проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2013 року.

Мета дослідження – постійний моніторинг та своєчасне виявлення проблемних аспектів у взаємовідносинах між бізнесом та судовою гілкою влади у розрізі роботи загальних, адміністративних та господарських судів України.

Судовий індекс складається з трьох рівнозначних компонентів:

  • Оцінка рівня довіри до судової системи керівниками компаній-членів EBА;
  • Оцінка неупередженості судової системи;
  • Середня оцінка дев’яти факторів організації та діяльності судової системи.

Дослідження проводилося з 1 до 16 квітня 2021 року, у ньому взяли участь 98 юристів членських компаній Асоціації та 100+ топ-менеджерів компаній, які брали участь в 2 хвилях Індексу інвестиційної привабливості України у 2020 році.