Європейський суд з прав людини почав слухати справу України і Нідерландів проти РФ про злочини на Донбасі

У Європейському суді з прав людини відбуваються слухання щодо прийнятності об’єднаної міждержавної справи «Україна та Нідерланди проти Росії» за заявами №№ 8019/16, 43800/14, 28525/20. Цей процес об’єднує три скарги про порушення прав людини на окупованому Росією Донбасі: щодо порушень прав людини на сході України, щодо викрадення дітей-сиріт та стосовно збиття у липні 2014 року пасажирського літака компанії Malaysia Airlines МН-17.

Про це повідомляє прес-служба Кабінету міністрів України.

Мета міждержавної заяви – встановити системні масові порушення прав людей, а також підтвердити факт окупації частини території Донецької та Луганської областей Російською Федерацією.

«В принципі, усе, що ми доводимо, – що Росія контролювала і контролює зараз окуповані території Донецької і Луганської областей, що там відбуваються грубі порушення прав людини, що там відсутні юридичні засоби захисту своїх прав – це очевидно, це підтверджувалось безліччю політичних заяв, які, проте, не мали юридичного значення. Тепер же ми вперше встановимо це рішенням суду», – наголошує Міністр юстиції України Денис Малюська.

За його словами, юридичне підтвердження того, що Росія відповідає за події на Донбасі, дозволить нашим громадянам та підприємцям стягувати завдані збитки через ЄСПЛ та інвестиційні арбітражі.

За обсягом доказів та кількістю порушень міждержавна справа «Україна та Нідерланди проти Росії» є наймасштабнішою, яку коли-небудь розглядав ЄСПЛ. Починаючи з 2014 Україною було подано тисячі сторінок та величезні обсяги відео-, аудіо- та інших доказів, які спростовують твердження російської пропаганди щодо заперечення участі РФ у подіях на сході України, серед яких:

  • · дані щодо переміщення через неконтрольовану ділянку державного кордону України Донецької і Луганської областей підрозділів ЗС РФ та їх підтримки сил так званих «ДНР» та «ЛНР»;
  • · дані про обстріли території України з території Російської Федерації;
  • · інформацію про виявлення зброї та військової техніки російського походження, у тому числі новітніх зразків;
  • · свідчення безпосередніх очевидців агресії РФ та порушень прав людини.

Відповідно до встановленого ЄСПЛ порядку, у ході усних слухань 26 січня першими виступатимуть представники Уряду Російської Федерації, другими – представники України, і третіми будуть заслуховуватися представники Королівства Нідерландів.

Загалом же ЄСПЛ винесе два рішення по цій справі: перше, проміжне, – про допустимість нашої скарги, тобто, чи можна переходити до розгляду справи по суті; і друге – яке буде власне рішенням по суті вимог. Перше проміжне рішення очікуємо за 2-2,5 роки. Винесення рішення по суті займе ще більше часу, оскільки справа є дуже масштабною та складною.