Голова Касаційного господарського суду у складі ВС Богдан Львов проінформував про організацію роботи судів на початку російського вторгнення на територіях, де вже велися активні бойові дії, проте продовжували розглядатися невідкладні справи, пов’язані із забезпеченням життєдіяльності відповідних територіальних громад та функціонуванням критичної інфраструктури.
Про це повідомляє Судова влада.
«З 24 лютого хоч і тривав безперебійний прийом судової кореспонденції, однак кількість звернень іноді досягала нуля. У перші місяці війни робота судів загалом була дещо сповільнена, у регіонах активних бойових дій суди працювали переважно дистанційно. Водночас уже з 1 квітня суди не лише активізували свою діяльність із метою повноцінного забезпечення прав людини на судовий захист, але й змогли адаптуватися до воєнних реалій, організувати максимально безпечні умови для своєї роботи та учасників судових засідань. Що стосується динаміки надходження звернень до господарських судів, то їх кількість зростає щомісяця, зокрема в першій інстанції вона вже досягла майже 90 % від довоєнного рівня. Проте варто нагадати, що особливістю господарського процесу є розгляд справ у відкритих судових засіданнях із викликом сторін, що дещо ускладнено в нинішніх воєнних умовах», – наголосив Богдан Львов.
На переконання спікера, безперервність функціонування судової системи була своєчасно забезпечена відповідними змінами до законодавства, що надало змогу Верховному Суду шляхом зміни територіальної підсудності судових справ організувати діяльність частини судів, які опинилися в районах проведення воєнних дій або приміщення яких були зруйновані внаслідок військової агресії. Максимальному доступу учасників до судового процесу сприяє диджиталізація правосуддя, впровадження додаткових засобів повідомлення та комунікації, можливість розглядати справи в порядку письмового провадження, спрощення вимог щодо дотримання процесуальних строків тощо. Усе це особливо актуально у зв’язку з масовим переміщенням громадян і підприємств до інших, безпечних місць перебування, оскільки належна поінформованість учасників судового процесу про судові рішення, засідання та перебіг справ, які розглядаються судом, – необхідна передумова реалізації права на доступ до правосуддя.
«Найвагомішим аргументом довіри до суду є справедливе судове рішення. Своєчасний та якісний розгляд справ господарськими судами, до повноважень яких належить захист економічних відносин, сприяє інвестиційній привабливості української економіки для іноземних і вітчизняних компаній та зростанню її конкурентоздатності. Однак інколи сторонам у господарському процесі, де судовий збір до касаційної інстанції може становити понад мільйон гривень, дуже важко пояснити, що в нас немає для них 50-60 грн на конверт із маркою. Наразі парламент уже зробив перший крок для усунення цієї прогалини: внесено відповідні процесуальні зміни щодо електронних засобів інформування як додаткових. Але поки що, на жаль, глобально це проблему не вирішує», – констатував очільник КГС ВС.