Комітет з питань молоді та спорту рекомендує ВРУ прийняти за основу законопроєкт щодо сплати судового збору при захисті прав малолітніх та неповнолітніх осіб

Законопроектом про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» №3013 пропонується:

уточнити зміст пункту 14 частини другої статті 3, що дозволить забезпечити звільнення від сплати судового збору у всіх випадках звернення до суду за захистом прав малолітніх чи неповнолітніх осіб;

виключити з частини першої статті 8 Закону норми щодо можливості відстрочення або розстрочення плати судового збору за зверненням особи, яка діє в інтересах малолітніх або неповнолітніх осіб.

Під час обговорення законопроекту було зазначено, що Комітет вже розглядав попередню редакцію цього законопроекту у лютому 2020 року та підтримав пропозицію щодо уточнення змісту пункту 14 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір», що дозволить забезпечити звільнення від сплати судового збору у всіх випадках звернення до суду за захистом прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Водночас, серйозне занепокоєння у членів Комітету під час розгляду попередньої редакції законопроекту викликала пропозиція щодо вилучення з частини першої статті 8 вказаного Закону норми щодо можливості відстрочення або розстрочення плати судового збору за зверненням особи, яка діє в інтересах осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. Вилучення цієї норми могло призвести до порушення прав зазначеної категорії громадян України. Тому, у лютому цього року Комітет з питань молоді і спорту рекомендував Верховній Раді повернути законопроект суб’єкту права законодавчої ініціативи.

Автори законопроекту врахували зауваження Комітету з питань молоді і спорту та подали доопрацьований законопроект, в якому передбачена можливість відстрочення або розстрочення плати судового збору за зверненням осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Водночас, Міністерство соціальної політики пропонує передбачити можливість відстрочення або розстрочення плати судового збору за зверненням осіб, які діють в інтересах осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, оскільки самі недієздатні особи не можуть безпосередньо звертатися до суду.

Члени Комітету підтримали зазначену пропозицію та запропонували Верховній Раді підтримати її під час прийняття законопроекту за основу.