Міжнародний день боротьби з корупцією – International Anti-Corruption Day, це Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/58/4 Генеральної Асамблеї ООН 31 жовтня 2003 року, який відзначається щорічно 9 грудня.
Цього дня в 2003 році у мексиканському місті Мерида на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції і вже 14 грудня 2005 року Конвенція набула чинності, як міжнародний правовий документ, обов’язковий до виконання її сторонами.
На кінець 2009 Конвенцію підписали близько 140 держав і близько 80 — ратифікували. Україна ратифікувала цю угоду 18 жовтня 2006 року. Документ зобов’язує країни, які підписали його, встановлювати відповідальність за корупцію за законом. Карними вважаються хабарі, присвоєння бюджетних коштів і відмивання корупційних доходів. Згідно з одним із положень конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.
“Корупція є злочинною, аморальною і остаточною зрадою суспільної довіри. Це ще більше шкоди під час кризи – коли світ переживає пандемію COVID-19. Реакція на вірус створює нові можливості для використання слабкого нагляду та неадекватної прозорості, забираючи кошти від людей у годину найбільшої потреби.
Корупція процвітає під час кризи, і триваюча глобальна пандемія не є винятком. Держави у всьому світі вжили значних заходів для вирішення надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я та уникнення глобального економічного краху. Вони поспішно мобілізували мільярдні кошти на закупівлю медичного обладнання та забезпечили економічну мережу безпеки для громадян та підприємств, які зазнали лиха. Однак, необхідні термінові відповіді призвели до того, що деякі держави дотримуючись вимог торгівлі, нагляду та відповідальності за досягнення швидкого впливу, створили тим самим значні можливості для корупції”, зазначив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.