Можливість відмови потерпілого від обвинувачення на стадії виконання вироку законом не передбачено

Можливість відмови потерпілого від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення обмежена набранням вироком законної сили, після чого провадження завершується і вирок звертається до виконання.

Обставини справи: ОСОБА_1 у будинку під час сварки, що виникла на побутовому ґрунті, умисно завдав потерпілому ОСОБА_2 удар головою в ніс та два удари кулаком в обличчя, заподіявши тому легких тілесних ушкоджень.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд за су див ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 125 КК.

Апеляційний суд скасував це рішення в частині призначеного покарання та ухвалив новий вирок, призначивши ОСОБА_1 нове покарання.

Оскаржуючи вироки місцевого та апеляційного судів, засуджений у касаційній скарзі стверджує, що їх при ухваленні суди не врахували, що потерпілий відмовився від обвинувачення, а тому кримінальне провадження підлягало закриттю на підставі ч. 4 ст. 26, п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК.

Позиція ККС: колегія суддів ККС залишила вказані вище судові рішення без зміни.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС вважає безпідставними вказані
доводи захисника. Згідно з положеннями кримінального процесуального закону
обвинувачення, це висунуте особі органом досудового розслідування звинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, яке підлягає доведенню в суді стороною обвинувачення у порядку встановленому цим законом. Обвинувачення вважається доведеним після постановлення судом у справі обвинувального вироку та набрання ним законної сили. Отже, одночасно із набранням вироком законної сили завершується і стадія обвинувачення в кримінальному провадженні.

Як убачається з матеріалів справи, потерпілий ОСОБА_2 був обізнаний зі своїми правами, у тому числі з правом відмовитися від висунутого ОСОБА_1 обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, однак на стадії судового та апеляційного провадження до набрання вироком законної сили цим правом не скористався. Зокрема, у поданій до суду першої інстанції заяві потерпілий вказував про те, що не примирився з засудженим і питання про призначення йому покарання за вчинене покладає на розсуд суду.

Свою заяву про відмову від обвинувачення потерпілий подав вже на стадії
касаційного перегляду, після того, як постановлені у справі судові рішення набрали законної сили і були звернуті до виконання. У той же час, згідно з вимогами кримінального процесуального закону можливість відмови потерпілого від обвинувачення у кримінальному провадженні в формі приватного обвинувачення обмежена набранням вироком законної сили, після чого провадження завершується і вирок звертається до виконання. Можливість відмови потерпілого від обвинувачення на стадії виконання вироку законом не передбачено. Таким чином законних підстав для задоволення заяви потерпілого та касаційних вимог засудженого в справі немає.

Детальніше з текстом постанови ВС від 03.02.2022 у справі No 153/280/21 (провадження No 51-4774км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reestr.court.gov.ua/Review/103132864
.