Ми повинні допомогти жертвам сексуального насильства з боку російських військових: Генеральний секретар Ради Європи Бурич

За дев’ять місяців війни в Україні ми отримуємо все більше і більше повідомлень про ймовірні військові злочини, включно з сексуальним насильством щодо жінок і дівчат. На жаль, історія повторюється. Зґвалтування та інші форми сексуального насильства, скоєні комбатантами під час збройного конфлікту, такі ж давні, як сама війна.

Про це заявила Марія Пейчинович Бурич, Генеральний секретар Ради Європи.

Тому ми відзначаємо цьогорічний Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок на похмурій ноті. Але величезна допомога, яку пропонують багато наших держав-членів мільйонам вимушено переміщених людей, також дає нам надію. Підтримка з боку національних, місцевих органів влади та окремих людей надихає. Серед понад семи мільйонів біженців наразі 90% складають жінки, дівчата та діти, які особливо вразливі до сексуального насильства та торгівлі людьми. Для тих, хто вже постраждав від таких злочинів, ми повинні подвоїти наші зусилля, щоб покращити допомогу, яку вони пропонують. І ми повинні бути готові до майбутньої допомоги.

Жертви стикаються з жахливим приниженням і різними ризиками, від небажаної вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом, до психологічних і фізичних травм. Лікарні та лікарі повинні бути обладнані для реагування на зґвалтування в рамках скоординованої міжвідомчої реакції, а також повинні бути забезпечені медичними та судово-медичними експертизами. Особи, які пережили гендерне насильство серед біженців, потребують доступу до такого типу підтримки та консультування мовою, яку вони розуміють та почуваються комфортно.

Як видно з попередніх конфліктів, спеціалізоване консультування буде необхідним для усунення тривалої травми, щоб зменшити стигму та вторинну віктимізацію, яка може розвинутися з часом. Дійсно, сексуальне насильство в зонах конфлікту має як миттєві, так і віддалені наслідки, про що свідчать, наприклад, опубліковані цього місяця звіти GREVIO, незалежного експертного органу Ради Європи, відповідального за моніторинг виконання Конвенції Ради Європи про запобігання насильству та боротьбу проти домашнього насильства щодо жінок, також відома як Стамбульська конвенція.