На Росії покарано адвоката, якій не вдалося бути на зв’язку 24 години

Рада Адвокатської палати Москви притягла до дисциплінарної відповідальності адвоката, яка зобов’язалася цілодобово приймати заявки на участь у кримінальному судочинстві за призначенням, але не з’явилася на судове засідання через пропущене повідомлення в автоматизованій інформаційній системі (АІС АПМ).

Відповідне рішення було опубліковано на офіційному сайті Палати, пише Legal.Report.

Відповідно до матеріалів дисциплінарної справи, адвокат А. (прізвище не розголошується) без поважних причин відмовилась від здійснення захисту обвинуваченої у кримінальній справі за призначенням суду на підставі розподіленої заявки. У липні 2021 року суддя районного суду Москви, у провадженні якого була дана кримінальна справа, звернувся до адвокатської палати. У жовтні кваліфкомісія АП винесла висновок про порушення А. норм закону «Про адвокатську діяльність та адвокатуру в РФ», Кодексу професійної етики адвоката та КПК РФ.

Комісія встановила, що секретар районного суду розмістив в АІС АПМ заявку щодо забезпечення підсудної захисника за призначенням. Вона була розподілена адвокату А., яка у призначений день і час не прийшла до суду без пояснення причин. Засідання було відкладено. Таким чином, поведінка адвоката позбавила суд можливості своєчасно призначити підсудним нових захисників та призвела до зриву судового засідання.

Також матеріалами підтверджується, що адвокат взяла на себе зобов’язання цілодобово приймати заявки на участь у кримінальному судочинстві за призначенням, проте не відстежила надходження розподіленої їй заявки, через що не з’явилася на судове засідання. Про призначення захисник дізналася лише тоді, коли їй зателефонував секретар суду, тоді вона попросила знайти їй заміну. Неявку адвокат пояснювала тим, що несвоєчасно прочитала повідомлення про своє призначення захисником підсудної, а на день судового засідання у неї вже були заплановані інші справи. Кваліфкомісія розцінила це як відмову від здійснення захисту.

Рада АП погодилася з висновками комісії та застосувала до адвоката міру дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження.

Рада нагадала, що в інструкції адвоката по роботі в АІС АПМ зазначено, що адвокат у своєму особистому кабінеті системи може тимчасово призупинити участь у справах за призначенням або вибрати конкретний період зайнятих днів, протягом якого він не здійснюватиме роботу за заявками, а також отримуватиме повідомлення про заявки, призначені на ці дні. При цьому кількість зайнятих днів на рік може сягати 200. У разі якщо адвокат не скористався цією можливістю, він зобов’язаний належним чином реагувати на всі заявки, що надходять, цілодобово в будь-який день.

«За участю адвоката у заходах, не пов’язаних із професійною діяльністю, адвокат завжди повинен віддавати пріоритет участі як захисника, представника у кримінальному, адміністративному, цивільному та арбітражному процесі», — нагадала Рада АП у своєму рішенні.