Національна асоціація адвокатів України за ініціативою представників Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів С. Хільченка, О. Світличного та Д. Луценка здійснила правовий аналіз до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» (реєстр. №3774 від 02.07.2020 року). За результатами проведеного аналізу НААУ вважає, що законопроект №3774 містить позитивні правові норми.
Про це повідомляє прес-служба НААУ.
Законопроект покликаний мінімізувати рейдерство в Україні, а також містить правові норми, що вирішують багато проблемних питань у вказаній сфері. Про це йдеться в листі НААУ на адресу Голови Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів, ініціаторки законопроекту №3774 Галини Янченко.
«Серед позитивних положень законопроекту в НААУ назвали запровадження норм про інформування в режимі реального часу засновників (учасників) та керівника юридичних осіб засобами телекомунікаційного зв’язку про проведення реєстраційних дій щодо такої юрособи; підписання протоколу загальних зборів учасників товариства всіма учасниками, які голосували за відповідне рішення; надання можливості внесення змін до характеристик об’єкта нерухомого майна без необхідності проведення реєстраційної дії стосовно об’єкта нерухомого майна, що, на думку НААУ, безумовно, вирішить наявну проблему щодо виправлення неточностей у реєстрі, які були допущені при його заповненні», – зазначають у Національній асоціації адвокатів України.
Також представники НААУ з-поміж позитивних змін цього проекту закону назвали деталізацію процесів розгляду скарг Антирейдерською Колегією Міністерства юстиції України та вдосконалення процедури виконання таких рішень міністерством.
Крім того, у НААУ до другого читання запропонували додати до законопроекту №3774 ще низку пропозицій для мінімізації ризиків рейдерських атак в Україні, як-от:
Доповнити ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» уточненням кола осіб, які можуть виступити заявниками щодо зміни характеристик об’єкта при отриманні інформації з реєстру, звузити коло таких осіб до власника або вповноваженої особи власника.
Також пропонується у вимогах до скарги, яку подають до Колегії Міністерства юстиції України, залишити норму, що зобов’язує заявника викладати обставини, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги по скарзі з метою уникнення безпідставних скарг до Колегії.
Крім того, низка запропонованих правок НААУ стосуються зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для унеможливлення використання спрощення реєстраційних процедур для фізичних осіб-підприємців для захоплення бізнесу.
Детальний аналіз законопроекту з обґрунтуванням позиції НААУ подано у виді порівняльної таблиці, яку направлено ініціаторам із проханням урахувати пропозицій представників НААУ під час розгляду законопроекту №3774 у другому читанні.