Через зміни у процедурі меліорації земель можуть постраждати приватні власники: зауваження та пропозиції НААУ

Після підриву Каховської ГЕС в зоні ризикованого землеробства опинилася значна частина українських земель. Тож особливого значення сьогодні набули питання використання систем меліорації.

Комітет НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права, проаналізувавши законопроект № 7577 від 21.07.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо  вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності», який Верховна Рада нещодавно ухвалила за основу.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Проект розроблено з метою вдосконалення системи  управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем, які залишаються у державній власності після створення організацій водокористувачів і передання їм у власність об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних мереж відповідно до Закону України від 17 лютого 2022 р. №  2079-ІХ «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

У Комітеті НААУ зауважили, що створення організацій водокористувачів і передача їм у власність об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних мереж знаходиться на початковій стадії. Так, станом на кінець червня 2023 року було утворено 22 такі організації. Попри це, реєстрація меліоративних систем в Державному земельному кадастрі ситуація досі перебуває на стадії пілотного проекту. Після його завершення ми матимемо як певний позитивний досвід, так і рекомендації з урахування недоліків, які можливо потребуватимуть внесення змін до нормативно-правових актів.

Крім того, доцільно ставити на обговорення питання альтернатив відновленню зруйнованої системи меліорації. Наприклад – відмови на певних територіях від зрошуваного землеробства та заміни його скотарством, залуження чи заліснення земель.

В НААУ звертають увагу на те, що питання використання внутрішньогосподарських меліоративних систем приватної власності фактично залишається без уваги. Водночас, вкрай важливе забезпечення рівних можливостей для захисту як державної чи комунальної, так і приватної власності на інженерні об’єкти.

Зміни, запропоновані до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», передбачено особливості реєстрації прав на об’єкти меліоративних систем за Оператором та організаціями водокористувачів, але не за приватними власниками. А це може мати наслідком відмову в такій реєстрації через невизначеність процедури. Тож потрібно усунути дискримінаційність відносно приватних власників, наголошують в Комітеті НААУ.

Ці та інші зауваження і пропозиції направлені до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.