НАБУ і САП разом із Естонією та Францією викрили корупційну схему на 450 млн грн на чолі з Максимом Степановим

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура у спільній слідчій групі з Генеральною прокуратурою та Центральної кримінальною поліцією Естонії, а також Національною фінансовою прокуратурою та Службою фінансових судових розслідувань Франції викрили схему із заволодіння та легалізації 450 млн грн.

Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Підозру отримав колишній директор держпідприємства «Поліграфічний комбінат «Україна», ексміністр охорони Максим Степанов і ще шестеро осіб. Відомо, що він перебуває за кордоном, куди він виїхав ще з початку року.

За версією слідства, колишній директор ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» у 2013-2016 роках організував схему заволодіння 450 млн грн підприємства. У тих роках комбінат очолював Максим Степанов. У 2013 році він придбав на підставних осіб естонську компанію Inte Graph International FZE. Власниками фірми є Ігор та Олександр Іллєнки, Ігор давній бізнес-партнер Степанова.

Саме ця естонська компанія була постачальником для комбінату бланків документів. Водночас, вона була посередником, оскільки виробником були інші фірми. Естонське підприємство продавала Поліграфкомбінату бланки за завищеною у 4-6 разів вартістю. За 2013-2016 роках схема завдала близько 450 млн грн збитків.

Також Степанову інкримінують легалізацію коштів. На думку слідства, Степанов замаскував як продаж 45% своїх акцій у офшорному підприємстві, куди виводила кошти естонська фірма, іншій підконтрольній компанії за 1,35 млн доларів. Далі їх задекларував, чим фактично отримав можливість їх використовувати. Частину коштів у сумі 150 тисяч доларів переведено безпосередньо на рахунки близьких осіб Степанова.

Крім того, Степанов запатентував на підконтрольну компанію право інтелектуальної власності на імплантовані захисні елементи, що використовуються в українських паспортах. Таким чином кожен громадянин, отримуючи документи, не лише переплачував вартість внаслідок завищень при закупівлях, але й доплачував чиновнику за його «інтелектуальний внесок».

Схему з інтелектуальною власністю прикрили в 2022 році за ініціативою НАБУ – Кабмін змінив технічні вимоги та зображення захисних елементів українських документів.