Слідство завершило розслідувати справу про зловживання в АРМА та злочинне угрупування на чолі з Андрієм Довбенко

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідувати кримінальне провадження про зловживання в Національному агентстві з розшуку активів – АРМА.

Антикорупційні органи ухвалили рішення про завершення слідства за підозрою щодо Андрія Довбенка в організації зловживань в Національному агентстві з розшуку та менеджменту активів. Серед підозрюваних: колишній голова АРМА Антон Янчук, ексначальник управління менеджменту активів центрального апарату АРМА Віталій Різник, ексдиректор ДП «Сетам» Віктор Вишньов та інші особи.

За версією слідства, керівник ОЗГ Андрій Довбенко упродовж 2017-2018 років розробив корупційну схему з продажу арештованого майна. Як людина, яка впродовж кількох років мала опосередкований вплив на формування та реалізацію державної правової політики Міністерства юстиції України, саму АРМА та ДП «СЕТАМ», керівник ОЗГ був добре обізнаний зі специфікою цього напрямку діяльності Агентства. Він розробив план, який передбачав установлення контролю за всіма етапами: від моменту передачі речових доказів АРМА до їхнього продажу по заниженій вартості на підконтрольному торгівельному майданчику підконтрольним компаніям.

Голова АРМА, як учасник злочину, зі свого боку забезпечив ухвалення необхідної нормативної бази, яка дозволила створити видимість законності маніпуляцій з арештованим майном в інтересах ОЗГ. Одним з кроків став конкурс з відбору торгівельного майданчика, за умовами якого перемогу в ньому могла здобути лише одна структура – ДП «СЕТАМ», генерального директора якого організатор також залучив до складу ОЗГ. Той міг забезпечити проведення електронних торгів для реалізації арештованого майна по заниженим цінам заздалегідь визначеним компаніям.

Так, учасники ОЗГ у складі чотирьох осіб разом із ще сімома встановленими учасниками схеми впродовж 2019 року щонайменше чотири рази успішно реалізували її.

Йдеться про продаж:

– трьох земельних ділянок на Одещині, придбаних свого часу для будівництва торговельних центрів – реалізовано у 18 разів дешевше за ринкову вартість;
– 2,6 тис. тонн піску річкового середньої та дрібної крупності на Київщині – заниження вартості більш ніж у 6 разів порівняно з ринковою;
– понад 4,5 тис. тонн карбаміду – майже в 5 разів дешевше за ринкові ціни;
– зерна, крупи та олійних культур – учетверо дешевше за ринкову вартість.

Після отримання остаточних висновків судових експертиз, сума завданих збитків становить понад 430 млн.