Найбільша радість – спілкуватися із адвокатами, які в Збройних силах, які були на передовій, які не втратили оптимізму, які дуже вірять і нас надихають – що Україна вже перемогла: Голова ради адвокатів Волинської області Галина Руденко

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Волинської області Галини Руденко.

Чи надаєте Ви підтримку Вашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію? Яка це підтримка? Чи багато колег-адвокатів звертаються до Вас про надання допомоги? Як Ви її надаєте?

1 березня, в зв’язку з початком повномасштабної війни російської федерації проти України та запровадженням воєнного стану, відбулося позачергове розширене засідання Ради адвокатів Волинської області (РАВО) за участю членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, представника у Раді адвокатів України, адвокатів Волинської області. За результатами засідання було прийнято рішення про:

  • – створення Координаційного штабу при Раді адвокатів Волинської області з представників РАВО, РАУ, КДКА та окремих адвокатів, діяльність яких пов’язана з волонтерською діяльністю;
  • – виділення коштів в сумі 100 000 (сто тисяч) гривень на потреби ЗСУ, добровольчих формувань, утворених відповідно до Законів України, які беруть участь у захисті та обороні України від збройної агресії, шляхом придбання необхідного військового спорядження;
  • – координування роботи з польськими адвокатами та адвокатами, які обліковуються в РАВО, але працюють в Республіці Польща з метою їх сприяння в наданні допомоги ЗСУ та іншим формуванням, внутрішньо переміщеним особам – адвокатам, а також в розміщенні сімей адвокатів в РП та надання їм допомоги;
  • – оформлення адвокатам перепусток для роботи в вечірній час під час комендантської години.

Відразу Координаційним штабом при РАВО була налагоджена робота з Волинським обласним територіальним центром комплектування та соцпідтримки, Волинською обласною військовою адміністрацією, Координаційним центром Волинської області, створеним на період дії воєнного стану, військовим госпіталем, добровольчими формуваннями, волонтерськими організаціями. Було зроблено запити щодо нагальних потреб військових формувань.

У перші два тижні березня 2022 року було придбано: військової амуніції (тактичне тепле взуття, жилети, підсумки медичні, портативні рації, акумулятори) на загальну суму 100 050 грн та передано безоплатно Волинському обласному територіальному центру комплектування та соцпідтримки .

Крім того, за особисті кошти адвокатів, які долучилися до роботи Координаційного штабу при Ради адвокатів нашого регіону, було придбано каремати, спальні мішки, плити походні, рації, павербанки, турнікети кровоспинні.

Ми допомагали з першого ж дня війни. Ви знаєте, що Радою адвокатів України було прийняте рішення про створення такого ланцюга допомоги – Опікунської ради, і ми на шляху, от коли наприклад їхали адвокати із Харківської області, з Волновахи в нас були адвокати з Донецької області: ми їх практично супроводжували, в тому числі рада адвокатів Волинської області.

Була така ситуація, коли ми буквально супроводжували сім’ю адвокатів із Харкова протягом їхнього шляху. У них так вийшло, що перший контакт, який вони побачили – Волинської ради адвокатів, і вони одразу дзвонили у Волинь. І кожен раз, коли вони приїжджали в якусь область, вони дзвонили до нас в Раду і перепитували контактні телефони з ким можна зв’язатись у тій чи іншій області, тому що десь можливо не спрацьовував телефон, десь можливо не було відповіді. Але, вони добралися до Волині, і ми їх супроводжували потім аж до кордону. Вони дуже вдячні, тому що це був дуже складний період, і їхати було дуже довго. По кілька діб їхали тоді із цієї території.

І, безперечно, що така допомога була необхідна, і це дуже важливо, що був створений такий ланцюг взаємодопомоги. Ми також організувалися, серед адвокатів був даний такий клич, про те щоби допомагати всім внутрішньо переміщеним сім’ям адвокатів. Одразу відгукнулось багато адвокатів, які надали згоду – хтось тимчасово прийняти, хтось на постійно прийняти.

Тобто, і випадки, коли адвокати з окупованих та найбільш небезпечних територій України шукають тимчасового притулку на Волині?

12 адвокатів Волині надали згоду розмістити у своєму житлі внутрішньо переміщених осіб адвокатів та членів їх сімей. Завдяки цьому, 6 сімей адвокатів отримали тимчасовий прихисток на території Волинської області.

Так. Ми забезпечили шість сімей проживанням на території Волинської області. І потім, ми їм допомагали, тобто, якщо приходила якась гуманітарна допомога, зокрема із Польщі, то ми в першу чергу викликали їх, і надавали можливість скористатися цією гуманітарної допомогою. А, решту відправляли на відповідний центр допомоги, який був створений у місті Луцьку.

Рада адвокатів Волинської області отримала згоду Декана Окружної Ради адвокатів у Любліні пана Бартоша Пшечеховського, Декана Краківської колегії адвокатів Александера Гут та адвоката Андрія Косило, який працює у Варшаві, допомагати сім‘ям адвокатів, які шукатимуть притулок у Республіці Польща; і така допомога ними надавалась.

Радою адвокатів Волинської області від адвокатів Краківської Асоціації адвокатів було отримано 21 бандероль з одягом, продуктами, іграшками, які були скеровані до Луцького центрального пункту допомоги. Частина цієї допомоги була передана сім’ям адвокатів, які є внутрішньо переміщеними особами.

За ініціативи адвокатів Волині, які перебувають в Республіці Польща, та жителів міста Зелена Гура було зібрано та доправлено до Ради адвокатів Волинської області гуманітарну допомогу у вигляді продуктів харчування, яка була розподілена між внутрішньо переміщеними особами-адвокатами та адвокатами Волинської області, які в зв’язку з віком, або з інших підстав змушені були припинити адвокатську діяльність.

Можливо Ви маєте статистику, чи багато адвокатів Вашого регіону пішли на фронт, захищати Україну зі зброєю в руках?

За наявною інформацією на службі в ЗСУ перебуває 22 адвокати, в територіальній обороні – 12 адвокатів.

А взагалі багато Ваших колег почали звертатися після початку агресії за допомогою?

Серед наших адвокатів, адвокатів Волинської області, за допомогою не зверталися. Бо наша область найменше постраждала від агресії, і безперечно, що у нас був такий період, коли ми отримали гуманітарну допомогу із Польщі із Зеленої Гури. У нас такі адвокати, що це потрібно дякувати кожному. Бо навіть якщо ті, що виїхали у перші дні війни, які рятували своїх дітей – переважно, це були жінки-адвокати, які забирали дітей і їхали до Польщі. Опинившись у Польщі, Німеччині чи Франції, вони тільки облаштовувались, і вони одразу намагалися допомагати.

Вони одразу звертались і питали: чим допомогти, що потрібно? І був у нас випадок, що адвокат, яка була в Зеленій Гурі, організувала гуманітарну допомогу саме для адвокатів, які є внутрішньо переміщеними у нас, і які в силу свого віку, інших підстав поважних, припинили адвокатську діяльність. І, безперечно, що ми їм хотіли теж допомогти, тому що був непростий час. І, ви знаєте, що багато з тих адвокатів говорили: а можливо відправте десь на схід ту допомогу, а можливо, дайте тим, що особливо потребують – які є внутрішньо переміщені, можливо навіть не адвокатам. Тобто, це такий прояв єдності, активності, допомоги і наближення перемоги.

Певно, наразі у адвокатів по всій Україні поменшало роботи, і відповідно багато хто просто опинився у скрутному становищі. Чи звертаються вони до Вас, як до голови Ради адвокатів? Чи в змозі Рада надавати матеріальну чи іншу допомогу у таких випадках? У якому розмірі може бути надана допомога?

Серед наших адвокатів таких випадків не було. Ми намагаємося допомогти Збройним силам України та внутрішньо переміщеним адвокатам. Внутрішньо переміщені адвокати, звичайно, приходили до нас. Вони залишали свої дані, по своїй спеціалізації, напрямок своєї роботи. Щоб ми могли, якщо будуть звертатися громадяни, надати координати, до кого звернутися, і щоб вони були залучені до адвокатської діяльності. Але, я вам скажу, що це така досить самодостатня професія, і ми, як Рада, ми не можемо забезпечити їх роботою, але ми можемо створити умови для цієї роботи.

Тобто ми кожному такому адвокату говорили: що у нас є приміщення Ради адвокатів Волинської області, і кожен з вас може прийти попрацювати. Якщо вам треба щось роздрукувати, якщо вам потрібно в інтернеті десь попрацювати – ви можете обов’язково користуватися приміщенням. Навіть для зустрічі з громадянами ви можете сюди прийти. Але, я скажу, що більшість цих що в нас проживали внутрішні переміщені осіб – вже дехто з них повернулися, і навіть повернулися в Харківську область, хоча там і на даний час непроста ситуація.

Чи є випадки, коли адвокати, які постраждали внаслідок бойових дій лікуються у госпіталях Волині? Ви спілкуєтеся із ними, намагаєтесь допомогти?

Серед адвокатів, які тут залишилися, у нас практично такого немає. Але, серед адвокатів, які в нас збройних силах України – є. Про кожного з цих адвокатів треба окремо писати і говорити. І, я думаю, що нам цього зараз робити не можна, називати їхні прізвища у цілях безпеки, тому що вони продовжують перебувати в Збройних силах України, на передовій – але у нас троє із тих адвокатів, які знаходилися на передовій були поранені. І один адвокат, він дуже цікавий, із ним так цікаво спілкуватися, хоч він і дуже молодий адвокат. У нього ще невеликий досвід адвокатської діяльності, але він дуже активний. В перші ж дні він пішов до центру комплектації, хоча, в принципі, він мав певні обмеження, і його би могли і не мобілізувати зовсім. Але він ходив другий день, ходив третій день, поки нарешті його не мобілізували. І він працював на Харківському напрямку, і є навіть відео в якомусь із сіл Харківської області, де він прапор наш чіпляє на одній височині. Але він серйозно був поранений, був він у нас на реабілітації, але повернувся вже назад на фронт. Ті моменти, коли ти спілкуєшся із цими людьми… Він коли був тут, на реабілітації, він до нас приходив. І коли ти спілкуєшся, оце мабуть що найбільша радість – спілкуватися із адвокатами, які в Збройних силах, які були на передовій, які не втратили оптимізму, які дуже вірять і нас надихають – що Україна вже перемогла! І це є найрадісніші такі моменти, коли ми бачимо своїх адвокатів. До речі, він нагороджений за хоробрість. І я так думаю, з часом дійсно треба буде з ним поспілкуватися. Він в душі музикант, і можливо навіть десь ви зустрічали як він грає, тому що десь було відео в ютубі.

Будемо сподіватись, що після війни обов’язково поспілкуємось, бо це справді унікальні люди.

А нещодавно ми спілкувалися з нашим ще одним адвокатом, який також був і на Харківському напрямку і під Бахмутом був. Він є командиром, і він теж на сім днів отримав таку короткочасну відпустку, він теж був поранений. У нього не всі осколки витягнули, але він теж повертається, і він відчуває відповідальність за своїх підлеглих. Він каже: я не можу їх покинути в такі хвилини, і я відповідальний за кожного. Але ж це адвокати! Вони завжди відповідальні до своєї роботи, вони відповідальні, щоб вони не виконували.

Усіх у нашій редакції вразило нещодавнє інтерв’ю адвоката з Миколаївщини Олександра Прутяна. Він був серйозно поранений, і розповідав, як до нього у лікарню приходили колеги, яких він майже не знав, підтримували і виходжували свого героїчного колегу. Це дуже важливо, що є така взаємодопомога у професійному середовищі.

Ви знаєте, ми зразу контактували з усіма, і що стосується наприклад, госпіталів, лікарень, безперечно що в нас теж є поранені, і лікуються не лише адвокати. Але ми теж стараємося по-можливості допомогти. У нас кожен адвокат, можна сказати, ще й волонтерить. Не будучи волонтером, не зареєструвавшись, але кожен із них практично займається допомогою. У нашому звіті є конкретні цифри допомоги: 20 автомобілів, 5 дронів, 10 пічок-буржуйок. Перші дні, це було неочікувано, і безперечно, що потребували самого необхідного. У першу чергу взуття, особливо певних розмірів, тому що не вистачало: карематів, спальних мішків. Ми не перераховували тоді кошти, які виділили із Ради адвокатів, і до речі, я вдячна адвокатам, тому що частка кожного в цьому є, тому що вони сплачували внески, із них ми виділили 100 000 гривень, і ми вирішили, що треба придбати усе необхідне. Ми шукали за кордоном, бо тут одразу все зникло у нас. Військове спорядження, по тих магазинах, які були спеціалізовані магазини, ми шукали у Польщі, в Німеччині, тому що тоді була така потреба. З часом потреби змінилися, і зараз вже приходять до нас адвокати і кажуть: ми вже забезпечені практично усім. Але автомобілі, дрони – це таке, що воно може прийти в непридатність, знищено може бути, і це потрібно відновлювати.

Нещодавно я спілкувалась з адвокатом, який розповів мені: Галино Андріївно, можливо я не дуже активно приймаю участь у зборах, які Ви влаштовуєте, але я сам допомагаю військовій частині, і я коли отримую зараз гонорар, то я майже весь його витрачаю на те, щоб забезпечити військовозобов’язаних механізованої бригади усім необхідним. І це теж дуже дивую, бо я думаю: а скільки я ще не знаю з того, що кожен адвокат допомагає. Я знаю таких адвокатів, які практично щомісячно, хай небагато, але перераховують на потреби ЗСУ кошти. Тобто кожен адвокат намагається наблизити перемогу нашу. І я думаю, що якщо б узагальнити, що кожен з адвокатів зробив, то я думаю, що ми би здивувалися усі. І я думаю, що це не тільки у нас в області. Я думаю, що це в кожній області адвокати збирають якусь допомогу, направляють кошти. І я пишаюся тим, що я адвокат. І я пишаюся за нашу спільноту, яка допомагає ЗСУ, допомагає своїм адвокатам.

Нещодавно пані Ганна Лазарчук у інтерв’ю розповідала нам про діяльність Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Ви маєте контакти, співпрацюєте із Опікунською радою?

З нашого регіону ніхто не входить до Опікунської ради, але ми обізнані, і от навіть коли були у нас внутрішньо переміщені адвокати, і коли до нас зверталися певні колеги, місце проживання яких було в Ірпіні, наприклад, тобто там, де є певні проблеми, збитки, то ми, звичайно, рекомендували звертатися в Опікунську раду, і я знаю, що Опікунська рада досить добре працює. Я особисто знаю Ганну Лазарчук, знаю, як вона відповідально відноситься до своєї роботи. У них кожен раз подаються звіти, і дуже приємно те – що зменшується кількість заяв до Опікунської ради.

За кілька років до початку війни Ви заявляли про послаблення ролі адвокатури у сучасній Україні, про тиск правоохоронних органів на адвокатуру, як незалежний орган у судочинстві. Чи відчуваєте Ви наразі такий тиск, враховуючи воєнний стан? У яку сторону змінилася ситуація з початком відкритої російської агресії?

Особливого тиску зараз не відчувається, можливо тому, що дещо змінилися пріоритети. До воєнного стану у нас виникало дуже багато проблем з цього приводу, і багато було реагувань від Ради адвокатів Волинської області шодо тиску. Були певні порушення прав та гарантій адвокатської діяльності. В період воєнного стану в нас, по суті, за весь 2022-й рік було тільки два повідомлення про обшуки в адвокатів. Але, це було пов’язано не стільки навіть із самими адвокатами, а із родичами, і порушень прав та гарантій адвокатської діяльності не було. Я вам скажу, що часом, змінилося вже і саме відношення. Наприклад, правоохоронні органи вже розуміють, що Рада адвокатів направить представника, що представник обов’язково, якщо будуть порушення, напише свої зауваження. І що обов’язково потім постане питання, якщо раптом є якісь порушення, то обов’язково поставиться питання про визнання цих доказів недопустимими по справі. І безперечно, що в зв’язку із таким реагуванням адвокатської спільноти, органів адвокатського самоврядування – вже більш прискіпливо відносяться до того, щоб були дотриманні всі права, гарантії адвокатської діяльності. І, можливо те, що воєнний стан, і дещо змінилося таке і відношення і взагалі ситуація.

Чи є шанс у простих громадян України на відшкодування понесених ними втрат у результаті війни? Які кроки їм треба робити задля цього?

Це досить складне питання. Я звичайно вважаю, що в першу чергу треба обов’язково документувати все. Обов’язково потрібно звертатися до адвокатів в цьому випадку. Я знаю, у нас є такі адвокати, що працювали в цьому напрямку – щоб було все правильно задокументовано. Тому що, якщо постане питання щодо відшкодування, я думаю, що воно затягнеться на тривалий час, але все буде залежати від того, наскільки було задокументовані всі порушення, руйнування, як було визначено завдані збитки. Тому що, ми знаємо всі, щоб десь звертатися треба мати докази. Дуже важлива роль адвокатів у цьому: щоб правильно все задокументувати, і допомогти громадянам, щоб було зафіксовано всі збитки, і оцінено всі збитки. І, безперечно, що тут є важливою роль адвокатури. Наскільки воно потім буде реально? Я думаю що, враховуючи що увесь світ нам допомагає зараз, і в цьому плані будуть зрушення, і буде якийсь певний алгоритм дій при відшкодуванню цієї шкоди.

Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів Волині є зараз, під час активних бойових дій?

У нас основна діяльність Ради адвокатів Волинської області не змінювалася. Ми як працювали до війни, ми так і продовжили працювати. У нас, можливо, змінилося те, що ми в якихось моментах надаємо можливість дистанційно подавати поточні звіти стажиста, тому що розуміємо, що дехто знаходиться на досить великій відстані, і не може в силу певних обставин прибути до Ради. Зазвичай, у мирний час, ми практикували так, що присутність на засіданні є важливим для нас і є важливим для них – бо, ми теж відповідальні за стажистів, які завтра стануть адвокатами. Зараз ми дозволяємо дистанційно подавати ці поточні звіти, ми дистанційно затверджуємо їх, якщо вони не можуть прибути. Ми видаємо свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, намагаємося сприяти адвокатом у їхній роботі, наприклад у взаємодії із судом. В перші дні війни, коли ми ще не знали, як буде працювати суд. І адвокати у перші дні теж не знали, як будуть відбуватися судові засідання, ми зв’язувалися із керівниками цих установ, ми просили щоб вони надали нам інформацію, і ми повідомляли адвокатам про те, що суди будуть працювати, будуть працювати в звичному режимі, завчасно повідомляйте про поважні причини, що ви не можете з’явитися. У нас налагоджена робота із суддівським корпусом. У нас не виникає таких проблем, як в інших регіонах, якщо, припустимо, адвокат десь не з’явився, в силу того, що була повітряна тривога чи з якихось інших поважних причин не міг вчасно прибути в судове засідання. Якщо адвокат повідомить поважність причини, то як правило, або відкладається справа, або чекають адвоката. І така співпраця сприяє тому, що і адвокати намагаються дотримуватися, щоб вчасно відбувалися судові засідання, і судді, безперечно, ідуть назустріч у таких ситуаціях.

Дуже дякуємо Вам за відповіді, і низький уклін за те, що ви робите як для своїх колег, так і для Збройних сил.

Ви знаєте, коли ми почали активно допомагати Збройним силам, і коли артилеристи присилають фотографію зі снарядами, на яких написано «Від адвокатів Волині», «За Луцьк», «За Ковель», то безперечно, хочеться допомагати ще більше. І ти розумієш і віриш, що нас не здолати!

Коли енергетична система України зазнала руйнувань, що викликало відключення електроенергії, відповідно до розпорядження Голови НААУ №178 від 29.11.2022 р. «Про створення «Пунктів підтримки адвокатів НААУ» Рада адвокатів Волинської запрацювала як пункт підтримки адвокатів задля забезпечення їх можливістю доступу до ЄРАУ, електронного кабінету адвоката, друкування ордерів, тощо, що впливає на виконання ними професійних обов’язків у зв’язку з перебоями у постачанні електроенергії на час воєнного стану в Україні. Частина адвокатів вже цим скористалася.

Проймаєшся гордістю за адвокатів Волині, які перебувають у Збройних Силах України, теробороні, інших формуваннях; адвокатів, які в умовах воєнного стану, особистими коштами та своєю діяльністю долучились до забезпечення військових, добровольчих та інших формувань; а ще розумінням того, що такий народ не здолати і Україну не перемогти !!! УКРАЇНА ВЖЕ ПЕРЕМОГЛА!!!