Наша держава довела ЄСПЛ до того, що справи пов’язані з невиконанням рішень судів вже не розглядаються, а після перевірки фактичних обставин передаються відразу для виконання до Кабінету міністрів РЄ: Захаров

Про це Євген Захаров, правозахисник розповів в інтерв’ю УНІАН.

“Є категорія скарг, яка стосується статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини: «Право на справедливий суд». І 95% рішень ЄСПЛ були пов’язані з невиконанням рішень судів. Наша держава довела Європейський суд до того, що ці справи вже не розглядаються, а після перевірки фактичних обставин передаються відразу для виконання до Кабінету міністрів Ради Європи. Апріорі приймається рішення проти держави, без розгляду справи.

Наприклад, в 2017 році більше дванадцяти тисяч справ автоматично передали для виконання до Кабінету міністрів Ради Європи після рішення у справі «Бурмич проти України». Ці справи стосуються невиконання рішення суду по виплаті зарплати підприємством. Це пов’язано з тим, що у нас було введено багато мораторіїв, за якими можна було не виконувати рішення судів щодо виплати боргу із зарплати. Багато підприємств, наприклад, паливо-енергетичного комплексу, цим скористалися. І мова йшла про величезні суми

У нас діяло помилкове правило: спочатку держава, потім – людина. По ньому: якщо підприємство – банкрут, то воно спочатку має віддати борги державі, потім людям. Між іншим, це в чистому вигляді сталінське «золоте правило», те, через що виник штучний голод: «Шукайте спочатку план хлібозаготівель, а потім віддавайте людям зерно на трудодні». Це рудимент радянської практики. І це призвело до проблеми, коли держава заборгувала величезні суми і не в силах їх виплатити. Але, зауважу, що заступник міністра юстиції Іван Ліщина розвинув активність з цього приводу, вирішив питання про те, як борги будуть поступово віддаватися. На рівні держави є стратегія виходу з цієї ситуації.

Крім цього, є невиконання рішень суду про невиплату пенсій, соціальних виплат, регресів хворим шахтарям, грошей вчителям на оздоровлення, чорнобильських пільг і так далі. Цьому присвячено величезний корпус рішень Європейського суду”, повідомив Захаров.