До юридичної практики у Литовській Республіці допустять українських адвокатів. Вони працюватимуть у галузях українського та міжнародного публічного права. Щоправда, участь у судових засіданнях можна буде брати спільно із литовським колегою.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Відповідний проект Закону № 23-4484 про внесення змін до деяких статей Закону про адвокатуру був зареєстрований у Литовському Сеймі та оприлюднений на його офіційному сайті.
Згідно із документом, аби займатися адвокатською діяльністю у Литві, зокрема, надавати консультації, українцям доведеться подати заяву про включення до Реєстру адвокатів з третіх країн (Trečiųjų šalių teisininkų sąrašas). Потрапивши до реєстру, який охоплює країни, що не є членами Європейського Союзу, українські адвокати отримають у Литві правовий статус, на який поширюватимуться гарантії адвокатської діяльності у цій країні.
Законопроект готували у Міністерстві юстиції країни. До законотворчої роботи на стадіях підготовки тексту документу та його наступного публічного обговорення долучалися Представник НААУ у Литовській Республіці Сергій Бедрига та юрист ГО «Український центр захисту трудових прав» Сергій Карасьов.
«В ході підготовки пропозицій до проекту, зокрема, ми звернули увагу розробників на положення ст. 59 українського Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, згідно з якою під час надання правових послуг в Україні зареєстрований іноземний адвокат має всі права та обов’язки адвоката, а також користується професійними гарантіями, передбаченими законом, – зауважив Сергій Бедрига. – Ми вважали вкрай важливим запропонувати аналогічне формулювання в Законі Литовської Республіки. Адже включення особи до Реєстру адвокатів третіх країн не матиме жодного значення без наявності відповідних професійних гарантій адвокатської таємниці, незалежності, права на отримання інформації для захисту клієнта (адвокатського запиту) тощо».
Нагадаємо, Україна є членом Світової організації торгівлі та, згідно з документами СОТ, її країни-учасниці, зобов’язані створити умови членам для вільного доступу, у тому числі на юридичний ринок. Україна свої зобов’язання в цьому контексті виконала ще у 2015 році, розробивши та впровадивши механізм, що дозволяє іноземним адвокатам практикувати в Україні, хоча і з розумними обмеженнями, що є звичайною світовою практикою. За загальним правилом, українські адвокати в іноземних юрисдикціях мають право практикувати українське право, а також міжнародне публічне право.
Очікується, що зміни до закону на базі запропонованого проекту будуть ухвалені восени цього року.