Національний суд порушив Конвенцію, виконуючи рішення ЄСПЛ: Dan v. the Republic of Moldova (2)

Навіть постановлення Європейським судом з прав людини рішення на користь людини не гарантує, що національний суд, переглянувши справу, знову не порушить конвенційні гарантії та права цієї людини.

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Дан проти Молдови» 2 (заява № 57575/14), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2011 році Європейський суд з прав людини констатував порушення ст.6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у кримінальному провадженні щодо директора шкоди Міхаіла Дана. Останнього обвинувачували в отриманні хабаря. Він був засуджений в апеляції, але ЄСПЛ постановив, що провадження не було справедливим, оскільки первинний виправдувальний вирок був скасований без заслуховування свідків обвинувачення.

Після рішення ЄСПЛ національні суди розпочали повторний розгляд справи. І в 2013 році апеляційний суд знову визнав заявника винним. Цього разу суд заснував своє рішення на показаннях трьох із семи свідків, яких спочатку заслухав суд першої інстанції в 2006 році, а також на відеозаписі затримання заявника під час негласної розшукової дії.

Дан оскаржив вирок на тій підставі, що всі сім свідків були співробітниками поліції, тож були ненадійними. Крім того, показання трьох свідків зробили заяви, які суперечили показанням під час первинного провадження. А запис негласної розшукової дії взагалі не переглядався, оскільки був утрачений. Верховний суд відмовив у задоволенні скарги.

Тоді М.Дан вдруге звернувся до ЄСПЛ. Посилаючись на ст. 6§1 Конвенції, він стверджував про нове порушення його права на справедливий судовий розгляд у відновленому проти нього провадженні у зв’язку з вивченням доказів та заслуховуванням свідків.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій та присудив 2 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Дан проти Молдови» 2 (заява № 57575/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.