До першої річниці своєї роботи Вищий антикорупційний суд запустив серію відеороликів на своєму Youtube-каналі, в яких керівництво суду і окремі судді розповідають про результати своєї роботи і проблеми, з якими стикаються. AdvokatPost ознайомився з цими відео і проаналізував, що ж бентежить суддів ВАКС.
Наразі ВАКС оприлюднив 4 виступи: голови суду Олени Танасевич, заступника голови ВАКС Євгена Крука, а також суддів Віктора Маслова і Лесі Федорак. Відео різні, як за подачею, так і за змістом: Танасевич більше відповідала на питання ЗМІ, Крук – ділився враженнями про перекваліфікування з адвоката в судді, а от Маслов і Федорак вже більше говорили про проблеми з практики суддів.
Тематика відео досить різна, але було кілька суміжних тем. І тут виявилося, що судді ВАКС якось напрочуд по-різному оцінюють те, що відбувається в роботі суду і навколо нього.
От наприклад Леся Федорак скаржиться на те, що ВАКС не має власного ЗМІ, а судді не в праві коментувати справи. «І таким чином у порівнянні з іншими суб’єктами ми суттєво обмежені в інформаційному просторі. Цим дуже вдало інколи користуються зовсім не на користь Вищого антикорупційного суду», – говорить вона і просить «критично оцінювати будь-яку інформацію, яка поширюється про ВАКС».
Тобто фактично вона каже, що не треба вірити ніякій критиці роботи суду і суддів, і взагалі непогано було б створити медіа яке доносило «правду» про нього. А от Ольга Танасевич напроти, радіє, що до річниці роботи ВАКС отримала мало запитань від ЗМІ і робить висновок «про те, що ми достатньою мірою висвітлюємо роботу Вищого антикорупційного суду».
Хоча насправді мала кількість запитань від ЗМІ, це, скоріше, результати прорахунку, або свідомої маніпуляції від ВАКС в інформаційному полі. Справа в тому, що повідомлення про те, що Тансевич буде відповідати на питання журналістів на початку вересня, з’явилося на сайті суду в першій половині серпня, розпал відпусток. З того часу суд жодного разу не нагадав про заплановану подію. І швидше за все, багато видань про неї просто не знали.
Друга цікава «неузгодженість» у виступах Танасевич і Федорак – це оцінка укомплектованості суду. Остання каже що недостатня кількість суддів – це серйозна проблема «яка потребує нагального вирішення та була закладена ще при створенні Вищого антикорупційного суду». Начебто саме через це ВАКС повільно розглядає справи і дотягує аж до закінчення строків давності по окремих провадженнях.
А от Танасевич бракує лише трьох слідчих суддів, які мають ухвалювати оперативні процесуальні рішення. «Нині ми обговорюємо доцільність збільшення кількості слідчих суддів з 9 до 12», – повідомила вона. А от про критичні проблеми з браком інших суддів вона чомусь не згадує, що, як мінімум, дивно.
«Цікавим» був і виступ колишнього адвоката, а нині судді ВАКС Віктора Маслова, який розповідав про зловживання учасників кримінальних проваджень. За формою він був цікавим тим, що Маслов невпевнено читав заздалегідь написаний текст.
За суттю ж він фактично озвучив основний підхід до «співпраці» ВАКС з іншими учасниками процесу: вони заважають працювати. Основні претензії до учасників проваджень з точки зору виконання процесуальних обов’язків наступні: не приходять до суду провадження без поважних причин, порушують правила поведінки в суді, порядок розгляду справ, не реагують на зауваження головуючого та не підкоряються його розпорядженням.
А ще вони злісно зловживають процесуальними правами, зокрема реалізують їх «у спосіб, не передбачений процесуальним законодавством, не з тією метою, для якої надане відповідне процесуальне право учаснику процесу з метою перешкоджання реалізації прав іншим учасникам кримінального провадження і суду – в своєчасному розгляді кримінального провадження».
Конкретно, з точки зору Маслова, це проявляється у заявленнях повторних відводів суддям без обґрунтованих обставин, повторному заявленні клопотань і скарг, заявленні «завідомо безпідставних скарг та клопотань», затягування ознайомлення зі справами і «надміру необґрунтованих виступах в судових дебатах».
Через такі «зловживання» за рік роботи ВАКС постановив понад 30 ухвал щодо ініціювання заходів дисциплінарної відповідальності до прокурорів і адвокатів.
Скоріше за все, це далеко не останні «одкровення» суддів ВАКС з нагоди річниці роботи суду. Advokat Post і в подальшому слідкуватиме за їхніми виступами і буде їх аналізувати.