Рік навчання для судді – це забагато: голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик заявив, що нинішня процедура підготовки суддів ще й досить обтяжлива й затратна.

Про це він повідомив в інтерв’ю Укрінформ.

“Якщо ми проводимо тестування суддів і стверджуємо, що пройшовши його та виконавши практичне завдання суддя готовий/готова здійснювати повноваження, то чи є необхідність додатково проводити спеціальну підготовку в Національній школі суддів тривалістю 12 місяців?

На мій погляд, більше уваги треба зосередити на практичному навчанні, можливо, передбачити стажування у судових процесах.

В умовах наявного дефіциту суддів 12-місячне навчання – це досить довго. До того ж, ми передбачаємо, що після рішення РНБО і подання відповідних законопроектів на розгляд парламенту, дефіцит стане ще більший. І хоча ВККС, яка займається добором суддів, призначена, треба час, щоб вона запрацювала на повну.

Для зміни процедури добору суддів треба внести зміни до закону “Про судоустрій і статус суддів”. Це не потребує багато часу, але залежить від того, наскільки оперативно спрацює законодавець, зважаючи на критичну ситуацію з кадрами в судовій системі.

Так, це не просто наміри та розмови у вузьких колах. Це і позиція наших західних партнерів, і парламентського комітету з питань правової політики. Абсолютно всі погоджуються, що рік навчання для судді – це забагато. Тому зміни у доборі суддів однозначно будуть. А як швидко – вже залежить він нашої спільної роботи з Комітетом ВР з питань правової політики та ВККС. Наскільки я зрозумів з виступу голови ВККС, зараз комісія зосереджена на закінченні первинного кваліфікаційного оцінювання і процедурі перевірок суддів-“п’ятирічок”, – пояснив Григорій Усик.