Невиконання посадовими особами рішень судів підриває авторитет всієї судової системи: Колесников

Невиконання посадовими особами рішень судів підриває авторитет всієї судової системи і дає можливість маніпулювати суспільною думкою, що судову систему потрібно реформувати.

На цьому наголосив Секретар Ради адвокатів України Ігор Колесников під час ІІ-го Одеського Конституційного форуму. Захід проходив в онлайн-режимі на тему: «Судове врядування та Конституціоналізм: синергія заради ефективності».

Ігор Колесников виступив із доповіддю: «Невиконання судового рішення як засіб дискредитації судової системи України», в якій озвучив приклади невиконання посадовими особами рішень судів та розповів про наслідки цього для всієї судової системи України.

Він зазначив, що в європейській правовій державі є неприпустимим, коли певні посадові особи, керівники держаних органів, навіть міністри, дозволяють собі не виконувати рішення судів. Більше того, у своїх публічних виступах, статтях і закликах роблять висновки, що всі рішення судів є незаконними, тому потрібно реформувати судову систему.

«Останній такий приклад – стаття Міністра юстиції, який в своїй доповіді каже, що потрібно реформувати судову систему України, тому що рішення судів є незаконними, судді старі, нереформовані і не відповідають вимогам, які до них висуваються. Такий стан речей, на мій погляд, не має існувати, тому що рішення суду приймаються ім’ям Україні, були виконані відповідні процедури, за якими зазначені рішення приймалися і досліджувалися певні обставини. Тобто, пройшли передбачені законом всі процедури і рішення набули чинності. Відповідно до Конституції України, такі рішення підлягають негайному виконанню уповноваженими особами і тому неможливо ставити під сумнів те, що рішення не повинно виконуватися», – наголосив Ігор Колесников.

На думку Секретаря РАУ, саме посадові особи своїми діями мають демонструвати суспільству, як повинні виконуватися рішення судів. Тому порадив їм не займатися популізмом, а реально змінювати законодавство, щоб усунути існуючі прогалини.

«Наше процесуальне та матеріальне законодавство викликає багато запитань. І замість того, щоб вирішувати питання зміни законодавства, певні посадові особи та державні органи, на жаль, використовують механізми невиконання рішення суду таким чином, щоб звинувачувати саме судову владу і суддів. І в цій ситуації, на мій погляд, саме судді повинні піднімати питання щодо необхідності приведення законодавства про виконання рішення судів до такого стану, коли рішення судів будуть виконуватися негайно та беззаперечно», зазначив Колесников.

Він переконаний, саме прозорий та ефективний механізм виконання рішення судів буде забезпечувати підвищення авторитету судової системи України та рівень довіри громадян до суддів.