У Верховній раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності» за номером 5644. Автором законопроєкту є народна депутатка Ірина Фріз.
Про це йдеться у картці законопроєкту, розміщеному на сайті ВРУ.
Відповідно до висновку Головного науково-експертного управління, законопроєкт містить ряд недоліків та не слідує заявленій меті.
Так, щодо змін до Цивільного кодексу України (далі – ЦК), ГНЕУ вказує про наступні суперечності:
1. Вважаємо, що ряд питань, які пропонується врегулювати у ЦК, не мають безпосереднього стосунку до удосконалення регулювання нотаріальної діяльності. Це, зокрема, передача учасником майна у власність господарського товариства, товариства з обмеженою відповідальністю та товариства з додатковою відповідальністю, відчуження частки у складеному капіталі повного або командитного товариства, що пропонуються у змінах до
ст. ст. 115, 116, 127, 137 ЦК, а також змінах до законів України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
2. З ч. 2 ст. 245 ЦК пропонується виключити положення про те, що не підлягають нотаріальному посвідченню передоручення на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо). Таким чином, ці передоручення підлягатимуть нотаріальному посвідченню. Однак, на наш погляд, ця пропозиція не враховує, що самі доручення, на основі яких здійснюються ці передоручення, не є нотаріальними (посвідчуються посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання відповідно до ч. 4 ст. 245 ЦК) та не прирівняні до нотаріальних (абз. 6 ч. 3 ст. 245 ЦК), а є допустимими лише для вчинення вищевказаних дій.