Обшук володіння подружжя адвоката: чи повинні правоохоронні органи повідомляти адвокатуру?

6 червня, детективи НАБУ провели обшук в автомобілі, який належить чоловіку адвоката, яка обліковується у РА м Києва. Про слідчу дію був повідомлений Комітет НААУ із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

Участь у заході взяв представник Комітету Михайло Гончаров, який констатував відсутність порушень професійних прав та гарантій адвокатської діяльності.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, за правилом ч. 2 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

У зв’язку із цим виникає запитання, чи поширюється дана норма закону на випадки, коли володіння, у якому планується проведення обшуку чи огляду, належить не самому адвокату, а його (її) подружжю чи родичу?

«В цьому випадку детективи вирішили повідомити Комітет, аби уникнути непередбачуваних ситуацій. Думаю, вони вчинили правильно і дотримали одну із гарантій адвокатської діяльності, закріплену нашим профільним законом, – пояснив ситуацію М.Гончаров. – Адже вирішальну роль тут відіграє не суб’єкт права власності, а факт володіння певним майном адвокатом та можливість здійснення там адвокатської діяльності. Звісно, питання має вирішуватися у кожному конкретному випадку. Бо зрештою присутність представника адвокатури під час слідчої дії має забезпечити дотримання адвокатської таємниці».