Оприлюднення судового рішення в ЄДРСР не скасовує обов’язку суду видати копії судових рішень учасникам справи або надіслати їх, у разі якщо сторони не були присутні під час його проголошення: КАС ВС

11 серпня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року у справі No3404/4551/19 (2-а/404/262/19)(провадження No К/9901/7347/20) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти No4 батальйону No1 Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції, за участю третьої особи –Управління патрульної поліції в Кіровоградській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Рішенням суду першої інстанції позивачу відмовлено у задоволенні позову. Оскарживши вказане рішення до суду апеляційної інстанції позивачу було відмовлено у відкритті апеляційного провадження у зв’язку з пропуском строку апеляційного оскарження, оскільки підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Так, судом встановлено, що рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда проголошено 18 грудня 2019 року у відкритому судовому засіданні за відсутності учасників справи. Позивачем подано апеляційну скаргу 14 січня 2020 року, тобто з пропуском десятиденного строку з дня проголошення оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження позивач обґрунтував тим, що у судовому засіданні 18 грудня 2019 року присутнім не був, а повний текст судового рішення отримав поштою 08 січня 2020 року. Вказані обставини унеможливили своєчасне оскарження рішення суду в апеляційному порядку.

Надаючи оцінку наведеним доводам позивача, суд апеляційної інстанції виходив з того, що перебіг строку подання апеляційної скарги, встановлений частиною четвертою статті 286 КАС України, починається з дня проголошення судового рішення, а не з дня вручення його копії, а з рішенням Кіровського районного суду м.Кіровограда від 18 грудня 2019 року позивач мав можливість ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень після його оприлюднення 21 грудня 2019 року. Відтак суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність поважних причин пропуску позивачем строку на апеляційне оскарження.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду скасовуючи ухвалу суду апеляційної інстанції сказав, що справи цієї категорії є терміновими в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, тому надзвичайно важливим в аспекті реалізації учасниками справи права на апеляційне оскарження є дотримання судом першої інстанції обов’язку щодо невідкладного вручення (надсилання) їм копій судового рішення, тобто доведення до них змісту судового рішення. Недотримання судом першої інстанції цього порядку може бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження з урахуванням інших фактичних обставин.Т

аким чином, оприлюднення судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень не скасовує обов’язок суду видати копії судового рішення учасникам справи або надіслати їх, якщо сторони не були присутні під час його проголошення.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції мав перевірити дотримання судом першої інстанції порядку надсилання учасникам справи копії судового рішення, встановити дату отримання скаржником копії судового рішення та надати оцінку своєчасності подання ним апеляційної скарги після цієї дати.

Детальніше з текстом постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 серпня 2020 року у справі No 404/4551/19 (2-а/404/262/19) (провадження No К/9901/7347/20) можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/90898900