Ордеру адвоката достатньо: Мін’юст має привести Правила РАЦС у відповідність із законом

Встановлені Міністерством юстиції вимоги до документів, що пред’являються адвокатом для отримання певних документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану, не корелюються із законом.

На необхідність внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5, звернула увагу Рада адвокатів України. Відповідне рішення №58 оприлюднене на сайті НААУ.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Згідно з нормативними актами Міністерства юстиції, протокол перевірки КЕП не є копією е-документа, а тому документи, які пред’являються адвокатом, не підтверджують його повноваження на представництво фізичної особи та відповідно не підтверджують повноваження на отримання від її імені певних документів.

І під час пред’явлення адвокатом ордера до нього обов’язково слід додавати засвідчену копію договору про надання правової допомоги.

Водночас, згідно з ч. 2 ст. 26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:

1) договір про надання правової допомоги;

2) довіреність;

3) ордер;

4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Тобто ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката (ця позиція підтверджена постановою КЦС ВС від 26.04.2021 у справі № 766/17492/16-ц). І долучення копії договору про надання правової допомоги не потрібне.

Також Велика Палата ВС у постанові від 01.07.2020 у справі №320/5420/18 усунула відмінності в практиці застосування норм права щодо підтвердження повноважень адвоката як представника в суді копією ордера. Повноваження адвоката як представника можна підтвердити оригіналом ордера або довіреності, а також їх копіями, засвідченими у визначеному законом порядку.

Отже, Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні не корелюються з приписами Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який є спеціальним для адвоката. Крім того, Закон має вищу юридичну силу ніж Правила.

На підставі цього, Рада адвокатів України доручила голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій звернутись до Міністерства юстиції України з вимогою про приведення у відповідність із Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та інших актів міністерства в частині підтвердження повноважень адвоката, а саме що ордер на надання правничої (правової) допомоги (без долучення договору про надання правової допомоги) є самостійним документом для підтвердження повноважень адвоката, який надає правову допомогу клієнту, для отримання таким адвокатом документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану.