Організація і забезпечення охорони та захисту лісів, які передбачають здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів

Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу.

КГС ВС розглянув справу за позовом заступника керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Зарубинецької сільської ради та Любимівської сільської ради до Дочірнього підприємства “Коростишівський лісгосп АПК” Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства “Житомироблагроліс” (далі – ДП “Коростишівський лісгосп АПК”) про стягнення збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації No154 у користування ДП “Коростишівський лісгосп АПК” передано в постійне користування земельні ділянки на території Зарубинецької та Любимівської сільських рад.

12.01.2018 працівниками ДП “Коростишівський лісгосп АПК” виявлено незаконну порубку дерев, за фактом якого зареєстроване кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 246 КК України. Досудовим розслідуванням кримінального провадження особи, які вчинили незаконну порубку дерев, не встановлені.

Працівниками ДП “Коростишівський лісгосп АПК” здійснено розрахунок розміру заподіяної шкоди самовільною рубкою, який було підтверджено висновком експертного судового інженерно-екологічного дослідження.

Позов заступника керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області обґрунтований зокрема тим, що ДП “Коростишівський лісгосп АПК” як постійний лісокористувач не забезпечив охорону і збереження лісового фонду на підвідомчій йому території, допустив самовільну рубку лісу, чим спричинено матеріальну шкоду лісовому фонду України, що перебуває під охороною держави, а тому має нести матеріальну відповідальність у повному обсязі.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 24.09.2020, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 30.11.2020, позов задоволено

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до статей 16, 17 ЛК України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, в яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Статтею 86 ЛК України передбачено, що організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи викладене, організація і забезпечення охорони та захисту лісів, які передбачають здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу.

ДП “Коростишівський лісгосп АПК” створене з метою діяльності на промисловій основі у сфері розвитку та організації лісового господарства, охорони і захисту лісів, одержання прибутку від господарської діяльності підприємства (пункт 2.1 Статуту).

З огляду на вищевикладене ДП “Коростишівський лісгосп АПК” відповідно до вимог статті 17 ЛК України є постійним лісокористувачем, на якого чинним законодавством покладено обов’язок забезпечити охорону лісів на підвідомчій лісовому господарству території.За статтею 105 ЛК України особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто є деліктною відповідальністю.

Факт виявлення незаконної рубки лісу та відсутність безпосередньо у ДП “Коростишівський лісгосп АПК” як особи, зобов’язаної здійснювати контроль за збереженням лісів, будь-якої інформації з приводу даного факту та своєчасного його виявлення свідчить про наявність вини відповідача щодо неналежної охорони лісу (бездіяльність), внаслідок чого скоєно незаконне вирубування лісу.

Таким чином, відповідач як постійний лісокористувач, допустивши протиправну бездіяльність у вигляді невчинення дій, спрямованих на забезпечення охорони і збереження лісу від незаконного вирубування на підвідомчій йому території земель лісового фонду, діяв неправомірно, що призвело до незаконного вирубування невстановленими особами дерев (заподіянню збитків).

Неналежне виконання відповідачем встановлених законодавством і Статутом обов’язків, що, як встановлено судами попередніх інстанцій, підтверджується повідомленням помічника лісничого ОСОБОЮ_3 про виявлений факт порубки дерев, інформацією ДП “Коростишівський лісгосп АПК” про самовільну порубку дерев та доданим розрахунком заподіяної шкоди, безумовно свідчить про причинно – наслідковий зв’язок між протиправною поведінкою та шкодою, що завдана навколишньому природному середовищу у вигляді порубки дерев.

Оскільки ДП “Коростишівський лісгосп АПК” не надано жодних доказів про відсутність його вини та вчинення ним дій, спрямованих на збереження та охорону лісів й недопущення самовільної рубки лісу, наявний склад цивільного правопорушення та правові підстави для задоволення позовних вимог прокурора.

Постановою КГС ВС залишено без змін постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 30.11.2020 та рішення Господарського суду Житомирської області від 24.09.2020.

Детальніше з текстом постанови КГС ВС від 24.02.2021 у справі No 906/366/20 можна ознайомитись за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/95573460.