Особливості правосуб’єктності дитини у справах про адміністративне правопорушення: адвокат Уляна Ковна

Під час навчального курсу у Вищій школі адвокатури на тему «Адвокат дитини: справи про адміністративні правопорушення та кримінальне провадження щодо неповнолітніх», Ковна Уляна, адвокат, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики ЛНУ ім І.Франка, секретар Ради адвокатів Львівської області, розповіла про особливості правосуб’єктності дитини у справах про адміністративне правопорушення.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. (ст.9 КУпАП).

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою, відповідно до закону, кримінальної відповідальності.

За загальними правилами, адміністративне стягнення накладається не пізніше як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому – не пізніше як через 2 місяці з дня його виявлення, за винятком, коли справи підвідомчі суду.

Якщо справи підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніше як через 3 місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, пов’язаних з корупцією.

У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через 1 місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Що стосується дітей, то адміністративній відповідальності підлягають особи віком від 16 до 18 років і за вчинення цією віковою категорією адміністративних правопорушень, до неповнолітніх можуть бути застосовані такі заходи впливу:

  1. зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
  2. попередження;
  3. догана або сувора догана;
  4. передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному/ трудовому колективу за згодою, або окремим громадянам на їх прохання.

У разі ухилення батьків або осіб, що їх заміняють, від виконання, передбачених законодавством, обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладання штрафу від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Якщо особа вчинила адміністративне правопорушення віком від 14 років, то нести відповідальність будуть її батьки або її законні представники.

Дитина, яка вчиняє адмінправопорушення протягом року повторно, вона підпадає до повноваження підрозділів Ювенальної превенції (ЮП) в адміністративних справах, для того щоб контролювати ситуацію.

Поліцейський підрозділу ювенальної превенції у триденний строк виносить постанову про взяття на ПО дитини та заведення обліково – профілактичної справи, яку затверджує начальник територіального (відокремленого) підрозділу ГУНП. Під час заведення ОПС поліцейський підрозділу ЮП зобов’язаний повідомити дитину, її батьків чи інших законних представників (під підпис), провести ознайомлювальну бесіду і роз’яснити умови перебування на обліку в поліції. Також поліцейський підрозділу ЮП письмово повідомляє відповідний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.