Передача Бюро економічної безпеки справ про шахрайство у банківській сфері недоцільна: висновок Комітету НААУ

Аби покращити статистику розкриття злочинів, пов’язаних із шахрайськими схемами викрадення коштів з банківських рахунків, Верховній Раді пропонують унести деякі зміни до КПК та інших законів. Втім, ці зміни навряд позитивно позначаться на якості розслідувань.

Такого висновку дійшли у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу, проаналізувавши проект Закону №9595 від 09.08.2023, повідомляє НААУ.

Зокрема, документом пропонується змінити підслідність детективів органів Бюро економічної безпеки України. Їм хочуть додати досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтею 190 Кримінального кодексу України (якщо предметом є шахрайство, пов’язане із фінансовими операціями з використанням платіжної картки або її реквізитів, що не ініційовані або не підтверджені її власником, списанням коштів з банківських рахунків за допомогою систем дистанційного банківського обслуговування).

У НААУ звернули увагу на те, що БЕБ є центральним органом виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави (ч. 1 ст. 1 Закону «Про Бюро економічної безпеки України»). Відтак, компетенція бюро спрямована в першу чергу на запобігання і протидію правопорушенням у сферах економіки, де прямо чи опосередковані державні інтереси. Але шахрайство у банківській сфері, хоч і є посяганнями на економічні інтереси, все ж більшим чином зачіпає інтереси фізичних осіб і рідше – юридичних осіб приватного права.

Крім того, зміна підсудності матиме наслідком ускладнення доступу до детектива. Адже потерпілі від шахрайства проживають в усіх населених пунктах України, в тому числі, в сільській місцевості, на прифронтових територіях. Проте територіальні управління БЕБ наразі створені лише у восьми регіонах України, на відміну від підрозділів Нацполіції, які сьогодні розслідують ці злочини.  

Тож додаткове навантаження детективів БЕБ невластивою їм компетенцією, переконані в НААУ, навряд призведе до покращення швидкості та якості розслідувань шахрайства у банківській сфері. Про недоцільність прийняття законопроекту поінформовано Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності.