Підставою для арешту коштів на рахунку може бути факт протиправного недопуску ревізорів до проведення виїзної документальної перевірки

Платник має право не допустити представників контролюючого органу до проведення перевірки в разі порушення процедури або незаконності наказу про її проведення.

28 лютого 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 2жовтня 2017року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 грудня 2017 року у справі No 813/483/17 (провадження NoК/9901/708/17) за позовом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Яблуневий Дар» про застосування арешту коштів на рахунках.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган звернувся до суду з позовом про застосування арешту коштів на рахунках у зв’язку з недопуском платником податків до проведення позапланової перевірки відповідно до вимог статті94 Податкового кодексу України.

Львівський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду відмовив у задоволенні адміністративного позову. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що в контролюючого органу були відсутні підстави для накладення арешту на кошти платника податків, оскільки причин для проведення позапланової виїзної перевірки не було.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення– без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Підставою для арешту коштів на рахунку платника податків, зокрема, може бути факт недопуску ревізорів до проведення виїзної документальної перевірки. Факт такого недопуску може бути законним або незаконним. Платник податків має право не допустити до проведення до перевірки в разі порушення процедури або незаконності наказу про її проведення.

Проведення позапланової виїзної перевірки є протиправним, якщо наказ,яким внесено зміни до наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки, визнано незаконним і скасовано в судовому порядку. Таким чином, відсутні правомірні підстави для допуску посадових осіб до проведення перевірки платника податків.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 28 лютого 2019 року у справі No 813/483/17 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/80168871.