Микола Іванович Панов багато зробив для становлення та розвитку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Вчений з великої літери, який володів унікальним мисленням, був видатним фахівцем, цілеспрямованим керівником і взірцем самовідданого служіння науці. Для багатьох студентів та аспірантів він став наставником і вчителем, прикладом справжнього вченого.
Про це повідомляє Університет.
Народився Микола Іванович 7 серпня 1940 р. у с. Берека Первомайського р-ну Харківської обл. У 1966 р. закінчив Харківський юридичний інститут (нині — Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого). У 1965–1970 рр. працював слідчим прокуратури Чугуївського р-ну Харківської обл. З 1970 р. його життя і діяльність пов’язані з Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого, де він пройшов трудовий шлях від асистента до професора. З 1974 р. по 1981 р. — заступник декана заочного факультету, з 1987 р. по 2007 р. — проректор з наукової роботи, з 2000 р. по жовтень 2020 р. — завідувач кафедри кримінального права № 2, з жовтня 2020 р. – професор цієї кафедри.
Напрями наукової діяльності — теорія та методологія кримінального права, дослідження проблем вчення про злочин, законодавчу техніку кримінального права, відповідальність за окремі види злочину. Опублікував понад 450 наукових та навчально-методичних праць.
Брав участь у розробці проєкту Конституції України, ряду проєктів постанов Пленуму Верховного Суду України, проєктів законів, зокрема «Про прокуратуру», «Про Національну поліцію», «Про нормативно-правові акти України», перебував у складі робочих груп Кабінету Міністрів України з розроблення проєкту Кримінального кодексу України та ін. Був експертом (1992–1997) напрямів «Торгівля людьми» і «Комп’ютерна злочинність» у рамках науково-дослідницької програми в межах українсько-американської співпраці між Національним інститутом юстиції Департаменту юстиції США та НАПрН України у сфері боротьби з організованою злочинністю та корупцією.
У 1997–2000 рр. — заступник голови Експертної ради ВАК України з юридичних наук. З 2006 р. по 2007 р. — голова Експертної ради з юридичних наук Міністерства освіти і науки України; був членом консультативної ради Верховного Суду України та ін.
Член наукової ради наукового юридичного журналу «Вісник Національної академії правових наук України», редакційної ради журналу «Право України», редакційних колегій наукових видань «Проблеми законності», «Питання боротьби зі злочинністю», «Юридична наука», «Судова практика», «Вісник кримінального судочинства» тощо.
Редакція висловлює почуття рідним та близьким Миколи Івановича.