Пленум Верховного Суду обиратиме нового голову суду серед чотирьох суддів, які висунули свої кандидатури: список

Запланований Пленум Верховного Суду, на якому розглядатимуть питання про обрання Голови Верховного Суду та заступника Голови ВС.

За інформацією джерел ZN.UA на оперативному обранні нового голови наполягав профільний парламентський комітет. Зокрема, джерела у парламенті розповіли, що в.о. голови Верховного Суду Дмитро Луспеник минулого четверга більше трьох годин провів на засіданні профільного парламентського комітету, де йому наполегливо рекомендували не тягнути з виборами нового голови, бо «хтось повинен усе це розрулювати».

Судді ВС отримали запрошення на пленум вже у понеділок, як і належить згідно із законом за п’ять днів до його проведення. За інформацією видання, багато суддів не підтримують такої квапливості в.о. голови ВС, оскільки НАБУ ще не вручило підозри суддям Великої Палати, які проходять у справі колишнього голови ВС Всеволода Князєва і в яких знайшли мічені гроші. Усі ці люди, як і раніше, ходять на роботу до Верховного Суду, і ніхто не знає їхніх прізвищ.

Водночас прихильники швидкого проведення пленуму та виборів наголошують на тому, що суд не може довго перебувати у стані невизначеності та хаосу. Тим більше, що серед суддів, які заявили про своє кандидатство, немає членів Великої Палати, яка слухала справу Жеваго щодо Полтавського ГЗК. Тому ризику обрати хабарника, який проходить у справі Князєва, – немає.

Серед кандидатів голова Конкурсної комісії з відбору членів ВККС, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Іван Міщенко, який в досить жорстко критикував стан судової системи в Україні. Його слова, за інформацією видання, викликали роздратування певних кіл, у тому числі Верховного Суду.

Другий кандидат – суддя Касаційного адміністративного суду ВС Альберт Єзеров.

Третій кандидат – суддя КАС ВС Наталія Коваленко.

До речі, обидва Єзеров і Коваленко були в п’ятірці суддів, які не погодилися з указом президента Зеленського щодо усунення від обов’язків судді колишнього голови Конституційного суду Олександра Тупицького.

До останнього тримав інтригу четвертий у списку — голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко. Він представляє так звану «стару гвардію» ВС, має негативний висновок Громадської ради доброчесності та вже активно спілкується із суддями.

«Така швидкість не дуже правильний хід, але ми вже у процесі, — уточнило джерело у ВС. — Однак не факт, що нового голову вдасться обрати з першого разу. Мінімально у переможця має бути 84 голоси. Князєв колись взяв 98 голосів за необхідних 92. І це у спокійний золотий час ВС. У кризовий час набрати 84 голоси буде проблематично. Це означає, що пленум може оголосити перерву та продовжити через тиждень».