У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся вебінар на тему: “Податкові стимули для бізнесу в умовах воєнного стану”. Лектором виступив Яків Воронін – адвокат, доктор юридичних наук, доцент, Голова Ради громадського контролю при Бюро економічної безпеки, Голова комітету з питань митного та податкового права НААУ, керуючий Адвокатського бюро «Якова Вороніна».
Лектор розповів про податкову відповідальність та обставини непереборної сили, навів 7 підстав для проведення фактичних перевірок, розповів про умови про звільнення від виконання податкового обов’язку.
Податкова відповідальність та обставини непереборної сили
Усі податкові правовідносини, які виникли після 24 лютого 2022 – запровадили і включили певні норми податкового кодексу, які встановили що робити платникам податків, у випадку, якщо настала обставина непереборної сили (форс-мажору);
Відповідно до підпункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України Обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору);
Існує механізм, який потрібно застосовувати у разі, якщо, наприклад, було дораховано борг – це списання податкового боргу.
Списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Під терміном “безнадійний” розуміється:
- податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин)
Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:
- камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх
подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування; - камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи;
- фактичних перевірок (можуть і продовжуватися, а також можуть розпочинатися)
Зміни відносно мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок під час дії воєнного стану зупиняються.
7 підстав для проведення фактичних перевірок
Підставами для проведення фактичних перевірок є Пункти 80.2.1, 80.2.2, 80.2.3, 80.2.4, 80.2.5, 80.2.6, 80.2.7, АЛЕ
Якщо фактична перевірка проводиться, варто враховувати П. 69.1 У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів,
подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Під час воєнного стану до платників податків можуть застосовуватися фінансові санкції
Списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
У разі, якщо настає відповідальність за неподання певної звітності або недотримання певної облікової політики і невиконання певних нормативних актів, потрібно застосовувати Закон № 2115-ІХ.
Умова про звільнення від виконання податкового обов’язку
Ця стаття не має автоматичного застосування.
Потрібно доказово зафіксувати чому ви вчасно не виконали свій податковий обов’язок. Тому що в майбутньому можна не скористатися можливістю щодо звільнення від відповідальності за вчинені податкові правопорушення.
69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Приклади податкових змін
1. Які наслідки порушення податкових строків?
69.9 Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Особу не можна притягнути до відповідальності за несвоєчасну сплату податків, якщо ви не сплатили податок, якщо всі строки зупинено і немає граничної дати, яку можна порушити.
2. Чи потрібно сплачувати плату за землю?
69.14. Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного
за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна
плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих територіях.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
3. Чи потрібно сплачувати мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки?
69.15. Тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується
та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
4. Яка тимчасова умова дозволяє звільнити майно з податкової застави?
69.21. Майно платника податків звільняється з податкової застави з дня отримання рішення керівника військово-цивільної адміністрації про вилучення майна без застосування вимог статті 92 цього Кодексу. При цьому у разі оплатного вилучення майна такі кошти спрямовуються на погашення податкового боргу платника податків, майно якого вилучено.
5. Чи потрібно сплачувати податок на нерухоме майно?
69.22. Тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб (та юридичних осіб), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих.
6. Чи потрібно сплачувати ПДВ при імпорті товарів?
69.23. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку, 3% єдиного податку + ПДВ.
7. Які нові умови сплати єдиного податку ФОП 1-2 групи ЄП?
З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку 1 та 2 групи мають право не сплачувати єдиний податок.
8. Які нові умови сплати єдиного податку ФОП 3-ї групи ЄП?
Платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.
Ставка – 2%.
9. Чи має право адвокат, як самозайнята особа не сплачувати ЄСВ під час воєнного стану?
9-19 Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.