Показання свідків, які не були присутніми під час проведення слідчого експерименту, є недопустимими доказами

За вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні
злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК. За ухвалою апеляційного суду зазначений вирок змінено в частині посилання на окремі докази та зарахування у строк покарання строку попереднього ув’язнення.

У касаційній скарзі, серед іншого, ставиться питання про недопустимість як доказів показань окремих свідків.

За результатами касаційного перегляду ВС оскаржувані судові рішення змінено, виключено з цих судових рішень посилання на показання свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 як на докази винуватості ОСОБА_1.

Колегія суддів ВС дійшла висновку про слушність доводів сторони захисту щодо недопустимості доказів кримінального провадження – показань свідків ОСОБА_11, ОСОБА_12.

Так, за матеріалами провадження, саме з наданих ОСОБА_11, ОСОБА_12 у судовому засіданні показань вбачається, що поняті не були безпосередньо присутніми під час проведення слідчих експериментів за участю ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а обставини вчинення злочину їм стали відомі не від самих обвинувачених, а зі слів слідчого.

Таким чином, указаним особам не були відомі обставини кримінального
провадження, а тому ці показання слід визнати недопустимими доказами. Крім
того, апеляційним судом було визнано недопустимими доказами протоколи
слідчих експериментів, проведених за участю цих осіб, та виключено з мотивувальної частини вироку посилання як на докази вини засуджених на ці протоколи. Проте апеляційний суд в повній мірі не дотримався вимог кримінального процесуального закону та не визнав недопустимими доказами
показання зазначених свідків. А тому вирок суду першої інстанції та ухвала
апеляційного суду підлягають зміні шляхом виключення з мотивувальних частин цих судових рішень посилання на показання свідків ОСОБА_11, ОСОБА_12 як на докази винуватості засудженого ОСОБА_1.

Разом з цим на підставі ч. 2 ст. 433 КПК указані докази підлягають виключенню із судових рішень щодо засудженого ОСОБА_2.

Виключення із доказової бази зазначених доказів жодним чином не впливає на правильність висновків суду про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК.

Детальніше з текстом постанови ВС від 17.10.2019 у справі No 321/466/17 (провадження No 51-1201км19) можна ознайомитись за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/85033739